Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IDZIE GRZEŚ PRZEZ WIEŚ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1982
 • Barwny, 21 min

Nazywali go "Colombo". Nie wie, dlaczego. Przypuszcza, że dlatego, iż nie dał się podejść. Był strażnikiem ochrony kolei na stacji w warszawskich Odolanach. Chronienie zawartości docierających tam wagonów towarowych było dla niego czymś oczywistym. Rzecz w tym, że taka postawa była kuriozalna. Kradli wszyscy, także inni "sokiści". Jego działania nie mogły zatem być skuteczne. Teraz więc - po przejściu na emeryturę - żałuje, że zawsze starał się żyć uczciwie. Nie osiągnął w ten sposób nic i wygląda na to, iż rację mają ci, którzy patrzą na niego z politowaniem. "Colombo" jest jednym z anonimowych bohaterów nakręconego w 1982 roku debiutanckiego dokumentu Andrzeja Fidyka, w którym autor pokazuje przerażający zanik etyki - zawodowej i ludzkiej - wśród pracowników kolei i w ich otoczeniu. Powierzone PKP mienie ogromnej wartości miast dowieźć do miejsca przeznaczenia w stanie nie naruszonym, rozkradają na kolejnych stacjach i już nawet nie oceniają tego jako kradzież. Po prostu biorą sobie wszystko, co wjedzie na ich stację, uznając to za mienie wspólne, czyli niczyje, które można spokojnie uszczuplić bez najmniejszych wyrzutów sumienia. Wagony zresztą, jeśli przyjeżdżają z daleka, mają już zerwane plomby i wyraźne ślady wcześniejszego buszowania w ładunkach alkoholu, papierosów, telewizorów, pralek... słowem, wszelkiego dobra, które ludzie zdobywali stojąc w wiecznych kolejkach i zapisując się na listy społeczne, dającego się zatem łatwo spieniężyć. Kolejarze zamieniają zatrudniającą ich instytucję w głuptaska z wierszyka, który niósł piasek w dziurawym worku, nie tylko kradnąc, także bezmyślnie niszcząc wagony na stacjach rozrządowych. Przedstawiane przez kierownictwo PKP plany poprawy i naprawy nie tylko brzmią śmiesznie w konfrontacji z postawami pracowników tego przedsiębiorstwa, lecz są pustą gadaniną nie prowadzącą do niczego dobrego. Worek jak był, tak jest dziurawy. Na kradzieży przyłapywani są nieliczni, a więzienie nie odstrasza wobec perspektywy łatwego wzbogacenia się, nie związanego ze zbytnim ryzykiem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1983
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Brązowy Lajkonik
  za debiut
2017.02.11 02:36:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency