Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAN LEBENSTEIN

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 51 min

Filmowy portert jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy emigracyjnych - Jana Lebensteina. Od 1959 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Karierę artystyczną zaczynał w Polsce, kończąc studia malarskie w warszawskiej ASP w pracowni Artura Nachta-Samborskiego. Opuszczając kraj był już uznanym malarzem. Jego pierwsze obrazy - pejzaże podwarszawskich miejscowości - przedstawiały baśniowy, nostalgiczny świat. W dwa lata po wystawie "Arsenał" w 1956 roku artysta niespodziewanie zmienił koncepcję swoich prac. Stopniowo określił też podstawową zasadę swojej twórczości: zasadę jedności przeciwieństw. Odtąd przeciwstawia sielankowe krajobrazy ponurym wnętrzom, feerię jasnych, pastelowych barw - ostrym, ciemnym kreskom, piękno świata - smutkowi człowieka. W połowie lat 60. zwrócił się ku realizmowi. Jego obrazy zaczęły wypełniać monstrualne postacie, bestie, zwierzęta kopalne. Na początku lat 70. ponownie zmienił charakter swoich prac, powstały wówczas liczne rysunki tuszem i gwasze, papier wypełniały przedziwne postacie - szkielety, ludzie o twarzach zwierząt i ptaków, zniekształcone stwory. W tej istnej menażerii jedynie kobiety lekkich obyczajów miały ludzkie twarze. Później przyszła fascynacja starożytnym Egiptem, Syrią, Babilonem. Efektem kilkutygodniowego pobytu Lebensteiena w Stanach Zjednoczonych stał się cykl gwaszy przedstawiających Wielki Kanion Kolorado. Pod koniec lat osiemdziesiątych artysta powrócił do malarstwa olejnego. Film Elżbiety Sitek to portret niezwykłego artysty, przyjaciela m.in Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Mirona Białoszewskiego, Zbigniewa Herberta. Artystę poznajemy w jego pracowni, tam też toczyć się będzie opowieść o niezwykłym świecie jego malarstwa. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:16:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych