Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZWYCZAJNA DOBROĆ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 52 min

Opowieść o Jerzym Turowiczu, redaktorze naczelnym "Tygodnika Powszechnego". Wypowiedzi współpracowników, innych dziennikarzy, przyjaciół oraz polityków. Ilustracją muzyczną są piosenki "Piwnicy pod Baranami". Czesław Miłosz mówi o Jerzym Turowiczu: jest połączeniem anioła i lisa, a Krzysztof Kozłowski: Bóg obdarzył go telentem bycia sobą i talentem wyłapywania w ludziach tego, co dobre. Wisława Szymborska zaś - stwierdzając, iż każdy człowiek ma jakąś swoją tajemnicę - jest przekonana, że tajemnicą Jerzego Turowicza jest to, iż lubi ludzi bez złudzeń, że będą kiedyś aniołami. Wiele innych osób natomiast, wspominając swoje pierwsze spotkanie z redaktorem naczelnym "Tgodnika Powszechnego", mówi o dobroci, którą natychmiast spostrzegli w jego oczach. Większość z tych osób spotkała się w Krakowie 10 grudnia 1997 roku na uroczystości zorganizowanej z okazji 85. urodzin bohatera filmu. Wykorzystując tę uroczystość realizatorzy przedstawiają sylwetkę publicysty, który całe swe zawodowe życie związał z "Tygodnikiem Powszechnym", przez kilkadziesiąt lat niestrudzenie nim kierował i wycisnął na nim piętno swej osobowości.Rozstał się ze swą funkcją pół roku przed jubileuszem, lecz z zespołem pisma nadal utrzymywał stałą łączność telefoniczność, gdyż - jak mówił - nie wierzył w życie pozaredakcyjne. W reportażu, oprócz wymienionych na wstępie, o Jerzym Turowiczu - jego cechach, pracy, pasjach i upodobaniach, a także o roli, jaką spełniało jego pismo w PRL i po roku 1989 - mówią m.in.: ks. Adam Boniecki, Jarosław Gowin, Wiesław Walendziak, Zbigniew Preisner, Adam Michnik, Marcin Świetlicki, żona Anna i wnuk, Michał Smoczyński, a także sam bohater. Realizatorzy przypominają też głośne "wywołanie redaktora do odpowiedzi" przez Lecha Wałęsę i przedstawiają wyjaśnienia byłego prezydenta przyczyn tego incydentu. Jerzy Turowicz zmarł w 1999 roku. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:50:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman