Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PEJZAŻ Z PIEKARNIĄ W TLE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film dokumentalny
 • 28'

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Jego dziadek był piekarzem, ojciec też. Ojciec kupił podupadłą piekarnię w Kazimierzu Dolnym, ale Cezary Sarzyński chciał zerwać z rodzinną tradycją. Ukończył Liceum im. Zamoyskiego w Lublinie, potem Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej, rok spędził we Francji na stypendium, po powrocie dyrektorował w poważnym przedsiębiorstwie państwowym. Kiedy jednak przyszły ciężkie czasy, przejął ojcowską piekarnię. Rozwinął ją, dał ludziom pracę. A koguty z ciasta, które wypieka, stały się najpopularniejszą pamiątką, jaką wywożą turyści z jednego z najstarszych polskich miast.Miasteczko urosło w renesansie na handlu zbożem. Zachowało swój zabytkowy charakter do dziś. Tłumnie odwiedzane przez turystów, podziwiane i opuszczane z żalem, mieszkańcom przysparza codziennych kłopotów. Na każdy remont czy naprawę musi wydać zgodę konserwator zabytków. Konserwator przyrody natomiast, stojący na straży parku krajobrazowego, dyktuje twarde warunki okolicznym rolnikom, którym i bez tego nie pracuje się zbyt łatwo. Na tym tle rodzą się konflikty. A przecież mimo to ludzie nie chcą stąd odejść. Do Kazimierza ściągają też nowi mieszkańcy widząc w nim szansę dla siebie. W filmie jedni i drudzy opowiadają o swoim miasteczku, jego historii i teraźniejszości, planach na przyszłość nierozłocznie związaną z rozwojem turystyki. Malarz Jerzy Gnatowski osiadł w Kazimierzu w latach 70. iszybko znalazł w nim miejsce dla siebie, podobnie jak i konserwator zabytków Waldemar Odorowski. Konserwator przyrody Adam Madejski pragnie, aby bujną kazimierską roślinność traktowano z taką samą pieczołowitością jak zabytkową architekturę. Rolnicy Henryk Kowalski i Stanisław Pustelnik, choć na co dzień muszą zmagać się z kapryśnie ukształtowaną ziemią i niezbyt dostatnio żyją ze swych biednych gospodarstw, nie ruszą się stąd, bo wrośli w ojcowiznę.Wójt Andrzej Szczypa planuje rozwój okolicznych wsi, by stały się turystycznym zapleczem Kazimierza. Przewodniczka Ewa Samiec wie o Kazimierzu wszystko i z tego żyje. A Henryk Skoczek marzy, by dla turystów zbudować statek - taki, jak niegdyś pływały po Wiśle. Ma już do niego boczne koło.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:50:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego