Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIĘKNO OCALONE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • Barwny ; 30'

Dawne portrety trumienne, dzieła anonimowych mistrzów XVI i XVII stulecia, Norblin i Bacciarelli, Matejko, Grottger, Chełmoński, Gierymski i Wyczółkowski, Malczewski, Mehoffer, Boznańska, Czapski, Waliszewski, Cybis. Pięćset bez mała lat polskiego malarstwa, dwa tysiące dzieł malarzy rodzimych bądź tworzących w naszym kraju. Niewiele polskich muzeów pochwalić się może tak bogatą kolekcją, jaką szczyci się Lwowska Galeria Obrazów. To największy zbiór obrazów naszych artystów za granicą, zawierający wiele płócien zupełnie nieznanych lub uważanych od lat za zaginione. Tylko znikoma część kolekcji pochodzi z zasobów Galerii Miejskiej Lwowa założonej w 1907 roku. Większość obrazów trafiła tu ze zbiorów prywatnych: Lubomirskich, Starzeńskich, Baworowskich, Dzieduszyckich, z Muzeum Narodowego imienia Jana III, z Zakładu Ossolińskich. Wnikliwie opisane, konserwowane, chronione przed rozproszeniem dzieła były perłą Lwowskiej Galerii Obrazów, a gdy przyszedł stosowny czas - przed niespełna dziesięciu laty - powstała z nich Galeria Polska. Historia tej placówki, losy dzieł w niej zgromadzonych i sylwetki ludzi Galerię tworzących - są tematem filmu zrealizowanego w monumentalnych wnętrzach muzealnego gmachu, w ekspozycyjnych salach i mrocznych magazynach, wypełnionych szeregami stelaży z płótnami polskich mistrzów. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:13:24
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.