Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOM UKRAINNY

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 21 min

Urodzili się i wychowali w małej ukraińskiej wiosce koło Lwowa, na kresach II Rzeczypospolitej. Po 56 latach bohaterzy filmu powracają do swojego siedliska. Co pozostało z ówczesnej barwnej atmosfery życia wielonarodowościowej (Ukraińcy, Polacy, Żydzi, Niemcy) społeczności? Niewiele. Została tylko pamięć wśród ludzi tam żyjących. Konstancja Morawska pochodzi z polskich ziemian żyjących na kresach II Rzeczypospolitej. Urodziła się i wychowała w małej ukraińskiej wiosce koło Lwowa. Dzieciństwo spędziła w rodzinnym dworze, który wraz z rodzeństwem musiała opuścić we wrześniu 1939 roku. Dzisiaj po dworze nie ma śladu, został zburzony, gdy wkroczyła Armia Czerwona. Pozostała jednak cerkiew unicka, cmentarz, gdzie pochowana jest matka pani Konstancji, zachowały się zabudowania gospodarcze, a przede wszystkim pozostała pamięć i ludzie - Ukraińcy, którzy kiedyś pracowali we dworze. Po pół wieku bohaterka filmu zdecydowała się odwiedzić rodzinne strony. Co zastanie w miejscu swego urodzenia, w swojej małej ojczyźnie, którą pieczołowicie przechowuje w swej pamięci, jak zostanie przyjęta przez żyjących tam ludzi, którzy pamiętają ją jako małą dziewczynkę? Czy pozostało coś jeszcze z barwnej atmosfery wielonarodowościowej społeczności, żyjącej przed wojną na tych terenach?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:51:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl