Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIASTO MNIEJ WIĘCEJ RENESANSOWE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1993
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 20' 50''

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Trzecia nagroda Fundacji Kultury w 1993 r. za film z cyklu "Małe Ojczyzny". W Starym Sączu mówią, że mieszkańcy dzielą się na "krzaki", czyli tych, którzy żyją w nim od dawna, i "ptaki" - przybyszów z różnych stron kraju. Ale jedni i drudzy z jednakim zaangażowaniem ratowali organizowany w tym pięknym miasteczku Festiwal Muzyki Dawnej, kiedy jego istnieniu zagroził brak funduszy. Festiwal jest jedną z atrakcji przyciągających do Starego Sącza turystów, którzy ożywiają nieco senne poza sezonem miasto. Inną jego atrakcją, przyciągającą odmienną publiczność, są tradycyjne jarmarki i odpusty obywające się przed klasztorem klarysek, ufundowanym w XIII wieku przez żonę księcia Bolesława Wstydliwego Kingę, wyniesioną na ołtarze podczas niedawnejwizyty Jana Pawła II. Przybywają na nie tłumnie wierni, by pomodlić się przed relikwiami bogobojnej księżnej i nabrać ze źródełka wody, która ma moc uzdrawiającą. Magnetycznie działa również uroda miasta: klasztor, będący jednym z najwspanialszych zabytków w kraju, kamieniczki, domki tonące w zieleni ogródków, brukowane uliczki. To z kolei doceniają malarze i zjeżdżają do Starego Sącza na letnie plenery. Tę cechę Starego Sącza zresztą cenią tez jego mieszkańcy. Jeden z tych, którzy w filmie mówią o swoim mieście, powiada, że jest ono dla nich mniej więcej renesansowe, co oddziałuje na ludzi: zamiłowanie do sztuki jest tu większe niż gdzie indziej.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:52:41
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego