Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAZUKOS, CZYLI Z BIEGIEM SPRZĄŚLI

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1994
  • 22' 44''

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Supraśl, miasto położone w centrum Puszczy Knyszyńskiej, ma bogatą tradycję i historię. Na przełomie XIX i XX wieku było to miasto wielonarodościowe. Mieszkali tu Niemcy, Polacy, Żydzi i Białorusini. Różnice narodowościowe i religijne nie przeszkadzały im żyć w zgodzie i tolerancji. Powstała Oficyna Wydawnicza, w której po raz pierwszy w Polsce wydano "Podróże Guliwera" Johnatana Swifta i "Pieśni Nabożne" Franciszka Karpińskiego. Dziś działa Współczesna Oficyna Supraska nawiązująca do tradycji wydawnictwa oo. Bazylianów. Współczesny Supraśl znany jest głównie z walorów przyrodniczych i turystycznych oraz ze sporu o klasztor oo. Bazylianów. Burzliwe losy klasztoru, jego zmienna w historii przynależność do wyznania prawosławnego i unickiego sprawiły, że współcześnie do klasztoru roszczą sobie prawa zarówno prawosławni jak i katolicy. Uczestnicy sporu interweniowali w Urzędzie Rady Ministrów i u Prezydenta RP, a ostatecznie spór miał swój finał w sądzie. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że ich społeczność nie jest skonfliktowana, a spór o klasztor "przyniesiono" im z zewnątrz. Czy tak jest naprawdę?

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:52:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego