Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OLZA - PODRÓŻ SENTYMENTALNA

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1994
  • 28' 44''

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Na jednym brzegu Olzy mieszkają Polacy, na drugim Czesi. Granica państwa, która dzieli, nie zniszczyła silnych więzi mieszkających tu ludzi. Film opowiada o ich wytrwałym współdzialaniu, współgospodarowaniu. Od Kaczyc do Cieszyna Olza jest rzeką graniczną. Znajdujące się po obu jej stronach ziemie historycznie związane są z terenem Księstwa Cieszyńskiego, geograficznie - leżą w Beskidzie Śląskim. To mała ojczyzna śląskich górali. Nie jest jednolita. Grupa górali wiślańsko-brenneńskich kształtowała swe tradycje i kulturę pod wpływem religii protestanckiej. Górale z Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa - pod wpływem religii katolickiej, którą przynieśli tam jezuici po 1700 roku. Trzecia grupa, która po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 roku znalazła się w Czechosłowacji, żyjąca w okolicach Bukowca i Piosku, kształtowała swą tożsamość, wartości i korzenie pod pływem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Największym miastem tego regionu, podzielonym granicą na dwie części, jest Cieszyn. Przed wojną żyli w nim zgodnie Polacy, Czesi, Niemcy, Żydzi, ewangelicy, katolicy. Wojna zmieniła ten obraz - jednym przyniosła zagładę, innych wypędziła, pozostałych skłóciła. Dziś wszyscy ci ludzie starają się odtworzyć łączące ich niegdyś więzy.Film przypomina powikłaną historię Śląska Cieszyńskiego. Podróż wzdłuż Olzy - od Wisły, przez Jabłonków i Goleszów do Cieszyna - pozwala poznać i zrozumieć przyczyny, dla których mała ojczyzna śląskich górali jest tak różnorodna. Pozwala też spojrzeć na tę różnorodność i kryjące się za nią problemy, do których po drugiej stronie rzeki, na Zaolziu, należy też kwestia współistnienia dwóch narodów, bliskich sobie, lecz nie we wszystkich sprawach zgodnych. O przeszłości i teraźniejszości ziem w dorzeczu Olzy - przez 600 lat pozostających pod władaniem Habsburgów - o kulturze i tradycjach ich mieszkańców, mówią w filmie: Małgorzata Kiereś - etnograf Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Józef Pilch - biograf i historyk, Andrzej Georg - prezes Towarzystwa Rekreacyjno-Sportowego "Siła", Mariusz Makowski z Muzeum w Cieszynie, Jerzy Kronhold - rzecznik Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, dr Halina Rusek - socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, etnochoreografka Janina Marcinkowa, dr Jerzy Herma - dyrektor Domu Narodowego i Zdenek Budinsky - zastępca starosty Czeskiego Cieszyna.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:52:47
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego