Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OBCA

w WIELKA MAŁA EMIGRACJA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • 21 min.

Film prezentowany w telewizyjnym cyklu "WIELKA MAŁA EMIGRACJA". Bohaterka filmu czuje się Kanadyjką. W tym kraju zresztą - jakby stworzonym dla emigrantów, bo przez nich - od razu poczuła się dobrze. Żyje w nim od 42 lat, nie zapomina jednak, że jest Polką, choć nie uważa, że jest polską patriotką. Gdyby nią była, mówi, byłaby w kraju: łatwiej dla niego umierać niż żyć. Wanda Barbacka urodziła się w 1925 roku w Szponowie pod Równem, gdzie jej ojciec, inżynier chemik, pracował w cukrowni. Być może właśnie dzięki wykształceniu ojca jej rodzina ocalała. Kiedy we wrześniu 1939 roku Równe zajęli Rosjanie, podjęli aresztowania polskiej inteligencji, lecz najwidoczniej nie byli w stanie znaleźć radzieckiego chemika, który mógłby zapewnić funkcjonowanie cukrowni. Chodziła więc do szkoły. W ich domu zamieszkali radzieccy oficerowie. Zszokowana patrzyła na ich biedę i reakcję w zetknięciu z nie istniejącym w ZSRR dostatkiem. Porządki zaś, które wprowadzili, sprawiły, że wejście Niemców do Równego przyjęła z radością, choć wkrótce potem podjęła pracę konspiracyjną przeciwko nim. W 1943 roku rodzina pani Wandy przeniosła się do Lwowa. Dziewczyna, gotowa bez wahania umrzeć dla Polski, podjęła misję kurierską. Jeździła do Warszawy, brała udział w powstaniu, a po jego upadku trafiła do obozu w Pruszkowie. Stamtąd wywieziono ją do Niemiec, do Overlangen, które w 1945 roku znalazło się w angielskiej strefie okupacyjnej. Tam stwierdzono, iż ma gruźlicę, przewieziono ją więc na leczenie do Wielkiej Brytanii, gdzie poznała swego przyszłego męża, zdemobilizowanego polskiego lotnika. Zamieszkali w Edynburgu, lecz nie mogła wrosnąć w to miasto. Czuła się tam obca i traktowana była jak obca. Z radością opuściła ten kraj.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.