Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIZNESMEN I KLOSZARD

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 29 min

Bohaterowie filmu są rówieśnikami, niedawno przekroczyli pięćdziesiątkę. Żyli w tych samych czasach, w wielu sprawach są więc do siebie podobni. Wychowywali się jednak w odmiennych warunkach i to wyznaczyło ich los. Pierwszy chodził do dobrego liceum, potem skończył Wydział Ceramiczny na krakowskiej AGH. Drugi po szkole zawodowej poszedł do wojska i dopiero później uczył się w technikum. Właśnie pierwszy zaraz po studiach zarabiał więcej niż jego ojciec po 35 latach pracy, mimo to wyjechał do Wielkiej Brytanii, by zdobyć środki na lepszy start. Kilka razy zmieniał zawód. Odniósł finansowy sukces. Drugi nie miał na to szans. Pracował i grał w piłkę nożną. Po meczach zawsze była okazja do wypicia.Te okazje doprowadziły go do rozwodu. Mieszkanie zostawił żonie, żył w hotelach robotniczych. Zmieniła się sytuacja polityczna. Ten pierwszy przyjechał do kraju, by w nim inwestować. Realizuje dawne marzenia. Drugi, po bankructwie przedsiębiorstwa, w którym pracował, został bez dachu nad głową. Z Dworca Centralnego trafił do jednego z ośrodków "Markotu" i tam marzy o własnym domu, tak jak i inni wyrzuceni przez rzeczywistość na margines. Jest pewien, że kiedyś, po tych najtrudniejszych latach, będzie inna Polska i on tego może dożyje. Ten pierwszy już żyje w innej Polsce. Los ich zetknął na chwilę, co sprawiło, że Adam Przybylski postanowił Ryszardowi Hommie dać pracę, czyli szansę. Niestety, spóźnił się. Kiedy Ryszard był chłopcem matka powtarzała mu - i dobrze to zapamiętał - że jeśli sam sobie w życiu nie pomoże, zniknie jak kamfora. Miała rację. Obaj bohaterowie są potwierdzeniem tego przekonania. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman