Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MÓJ OŁTARZ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 25 min

Gdzieś w Polsce, zda się na pustkowiu, para ludzi jedzie furmanką przez jesienne pola, mijając widoczny w oddali kościół. Zmierzają, jak się okazuje, po pień drzewa. Nie po to jednak, by napalić nim w piecu. Staje sie to jasne, gdy światło i kamera zaczynają wydobywać z mrocznego wnętrza domu szkice i fragmenty rzeźb. Pokazują mężczyznę pracującego dłutem i milczącą kobietę, stojącą u jego boku jak anioł stróż. Poorane zmarszczkami twarze obojga i ich dłonie mieszają się z twarzami i dłońmi postaci wydobytych z drewna - Chrystusa, Apostołów, Matki Boskiej. Kamera wyciąga z ciemności poszczególne detale. Odsłania sceny: ukrzyżowanie, zdjęcie z krzyża, złożenie do grobu. W końcu składa je w całość - monumentalny ołtarz, wskrzeszający średniowieczne wzorce sztuki sakralnej. W filmie pada zaledwie kilka zdań. Jego bohater, twórca ołtarza, lakonicznie opowiada o swoich doświadczeniach. O twarzach zmarłych i opłakujących ich bliskich, które widział. O cierpieniu własnym i cudzym, z którym zetknął się w 1986 roku podczas pobytu w szpitalu, co było przeżyciem tak dojmującym, że musiał mu dać wyraz. I jeszcze o drzewach, w których można odnaleźć kształt przyszłych postaci. To tyle, bo tak naprawdę wszystko mówią filmowe obrazy, zwłaszcza zaś oblicza - jego, Kazimierza Danka, i jej, Ingeborgi Matzner. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency