Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CROSS

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 16 min

Gra orkiestra dęta, dziewczęta z pomponami i batutami defilują w rytm marsza. Przybywają oficjele. Z megafonu bez przerwy płyną potoki słów. Ambulanse podjeżdżają do namiotu, w którym zainstalowały się służby medyczne. Porządkowi starają się utrzymać ład w tłumie oznaczonych numerami zawodników. Organizator imprezy melduje gotowość do jej rozpoczęcia. Rozbrzmiewa hymn narodowy i flaga wznosi się na maszt. Jeszcze tylko kaliski kurator oświaty odczytuje list od ministra oświaty, który nie mógł skorzystać z zaproszenia, lecz docenia znaczenie wydarzenia dla rozwoju sportu, i - 33. Cross w Ostrzeszowie rusza. Na start zgłosiło się 2926 zawodników w wieku od 11 do 60 lat. Realizator filmu nie pokazuje jednak ich biegu. Przez cały czas zawodów nie opuszcza jednego miejsca. Widać z niego dobrze ławki, na których zasiedli zaproszeni goście - wśród nich posłowie i senatorowie ziemi kaliskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich i oświaty - i namiot służby medycznej. Do namiotu donoszone są i doprowadzane coraz to nowe ofiary biegu: głównie omdlałe, skręcane bólem, dygocące z zimna dziewczynki. Tymczasem, mimo załamania się wiosennej pogody, oficjele - pośród wiru wielkich płatków śniegu - cały czas bawią się dobrze, o co skrzętnie zadbali organizatorzy. Ostrzeszowski masowy bieg przełajowy odbywa się od wielu lat i jest jedyną tego typu imprezą w Polsce. Ściąga więc biegaczy z całego kraju, w większości jednak na mecie stają uczniowie szkół podstawowych, zazwyczaj zupełnie nieprzygotowani do biegu i związanego z nim ogromnego wysiłku. Film pokazuje imprezę w nieco groteskowy sposób, bezlitośnie odsłaniając jej trącącą prowincjonalizmem pompę i - przy wielkim zadęciu - zgrzebność i nieporadność. Ciągłe zaś zwracanie uwagi widza na namiot wypełniający się kontuzjowanymi dziećmi zmusza do refleksji: czy rzeczywiście - jak chcą organizatorzy - ostrzeszowski cross w takiej formie służy rozwijaniu sportu i jest drogą do olimpijskich laurów? (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor