Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOLEK I LOLEK DLA DOROSŁYCH

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 31 min

Bolek i Lolek, sympatyczna para filmowych bohaterów, podbili serca małych widzów na pięciu kontynentach. Ich przygody bawią i uczą także i dziś, kolejne już pokolenie. I zapewne trudno uwierzyć w to, że w cieniu ogromnego sukcesu filmu dla dzieci rozgrywał się dramat dorosłych - Alfreda Ledwiga i jego rodziny. Film dokumentalny Bożeny Garus-Hockuby wydobywa z cienia tę sprawę. Animowana seria powstała w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, utworzonym w początkach lat 50. Alfred Ledwig należał do grona twórców studia, a także do zespołu, który miał powołać do życia parę dziecięcych bohaterów początkowo czarno-białego serialu. Od pierwszej jego części w napisach końcowych jako autor scenariusza i reżyserii całości figurował Władysław Nehrebecki, jako autor plastycznego wizerunku postaci - Alfred Ledwig. Ten drugi jednak w 1971 roku nawiązał współpracę z Konfederacją Narodową:redagował ulotki tej opozycyjnej organizacji skierowane przeciw komunistycznemu reżimowi i nadawał im szatę graficzną, co polegało w dużej mierze na narysowaniu znaku KN, którego najistotniejszym elementem był orzeł w koronie. Za tę działalność został skazany na 2 i pół roku więzienia, a ostecznie wyrok obniżono mu o rok. Jego żona i dzieci pozostawali w tym czasie bez środków do życia. Dla żony wywrotowca nie było pracy. Dla niego, kiedy już wyszedł z więzienia, także. Postanowił wraz z rodziną wyjechać do RFN, gdzie miał ojca. Ponad dwadzieścia razy odmawiano mu wydania paszportu. W końcu dostał go w lipcu 1981 roku, za cenę zrzeczenia się praw autorskich do "Bolka i Lolka" i polskiego obywatelstwa. Teraz przed sądem dochodzi swych praw. W 1994 roku Sąd Najwyższy rehabilitował Ledwiga, uniewinniając jego i innych członków KN. W tym samym roku Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej unieważnił podpisany pod przymusem dokument, w którym zrzekł się on swych praw autorskich do filmu. To jednak jeszcze nie koniec sprawy. Dalej toczy się proces o naruszenie praw autorskich. Głównym narratorem filmu jest Alfred Ledwig. O zdarzeniach przeszłości opowiadają także: Mieczysław Poznański - współtwórca "Bolka i Lolka" jako operator, Janusz Malczewski - niegdyś prokurator Prokuratury Rejonowej w Bielsku Białej i zarazem działacz Konfederacji Narodowej, Dorota Poraniewska - pracownica bielskiego SFR, i Anna Ledwig - żona bohatera. Autorka wykorzystała w dokumencie zdjęcia i filmy archiwalne, zwłaszcza zaś bardzo celnie dobrane fragmenty słynnej rysunkowej serii, stanowiącej przedmiot sądowego sporu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:45
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency