Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TYMONA TERLECKIEGO ŻYCIE PEŁNE TEATRU

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 28 min

Żyje w Oxfordzie pod Londynem, niemal zapomniany przez kraj i środowiska emigracyjne. Zapewne dlatego, że pięć lat temu choroba odebrała mu głos i wytrąciła pióro z ręki. Twierdzi, że to jakieś niejasne wspomnienie z dzieciństwa sprawiło, że zapragnął odkryć tajemnicę teatru. I temu poświęcił całe życie. Tymon Terlecki - znakomity teatrolog, wybitny krytyk teatralny i literacki, historyk teatru i literatury - urodził się w 1905 r. w Przemyślu, Dzieciństwo jednak i młodość spędził we Lwowie, gdzie ukończył polonistykę i doktoryzował się na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Wiedzę o teatrze zdobywał następnie na paryskiej Sorbonie i w College de France. Zadebiutował w 1930 r. recenzją opublikowaną na łamach lwowskiego "Słowa Polskiego". Potem przez wiele lat współpracował z tą gazetą pisząc dla niej recenzje, artykuły i wywiady na tematy teatralne. Był wykładowcą w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, redaktorem pisma "Scena" i miesięcznika "Teatr", autorem czterotomowego dzieła "Scena Polska". W czasie wojny znalazł się na Zachodzie. Stał się jednym ze współtwórców pisma "Polska Walcząca" i najaktywniejszych organizatorów życia kulturalnego emigracji. Współpracował z Radiem Wolna Europa i londyńskimi "Wiadomościami", wykładał na Uniwersytecie w Chicago. Pisał i wydawał książki, z których "Literatura polska na obczyźnie" uznawana jest za najważniejszą. Film prezentuje sylwetkę i twórczy dorobek Tymona Terleckiego O tym ponad miarę pracowitym człowieku, jego silnej osobowości i sądach, mówią przed kamerą: dr Jerzy Timoszewicz z Instytutu Sztuki PAN, reżyser Erwin Axer, emigracyjna pisarka i dziennikarka Stefania Kossowska, prof. Mieczysław Paszkowski oraz żona pisarza Nina Taylor. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.02.27 00:14:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman