Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OBYWATEL

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 28 min

Wyjechał z Polski w 1970 roku pod naciskiem dzieci. Wtedy młodzież ciagnęła na Zachód w przekonaniu, że tylko tam można żyć pełnią życia. Ale Teodor Zygmunt Muller w Niemczech czuje się nieszczęśliwy. Ciągle myśli o rodzinnych stronach. Jego przodkowie przybyli do Turku na początku XIX wieku z Saksonii. Był to wówczas niewielki ośrodek tkaczy, w którym zgodnie żyli Polacy i Niemcy - katolicy, ewangelicy i żydzi. Dziadkowie ręcznie tkali muślin i gazę opatrunkową. Ojciec w zakładach Grohmana w Łodzi nauczył się tkania maszynowego, a potem zbudował niewielką fabryczkę, którą potem kierował Teodor. Kiedy wybuchła wojna, młodego Mullera uznano za członka V kolumny i osadzono w Berezie Kartuskiej. Wypuszczony z więzienia powrócił do Turku, gdzie w maju 1940 roku podpisał folkslistę. Jednocześnie jednak podjął działalność w AK, za co w 1944 roku aresztowało go gestapo. Za to też uwięziło go NKWD w 1945 roku. Z kolei sąd w Łodzi rozpatrywał sprawę podpisania przez niego folklisty. Część społeczności w Truku uważa go za zdrajcę. Inni jednak widzą w nim bohatera i to oni wysunęli wniosek o przyznanie mu honorowego obywatelstwa. Rada Miejska wniosek odrzuciła, zwłaszcza że przeciwni mu głośno zaprotestowali twierdząc, iż udział tego zdrajcy w AK jest mistyfikacją. Lokalna gazeta zamieściła artykuł o sprawie, zachęcając do zabrania głosu wszystkich, którzy cokolwiek o niej wiedzą. Nie odezwał się jednak nikt, kto chciałby M#llera wziąć w obronę. Realizatorzy filmu, w którym oprócz jego bohatera wypowiadają się również mieszkańcy Turku, relacjonują tę kontrowersyjną historię próbując dojść prawdy i jednocześnie dociec, dlaczego część społeczności miasteczka odmawia Mullerowi jakichkolwiek zasług. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski