Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIERPIEŃ

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1980
 • Barwny, 34 min

Jest połowa sierpnia 1980 roku. W Stoczni Gdańskiej im. Lenina trwa strajk. Podczas rozmów ze stroną rządową, którą reprezentował wicepremier Mieczysław Jagielski, Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Lechem Wałęsą na czele uzgodnił już załatwienie większości z 21 robotniczych postulatów. Nie osiągnięto jeszcze porozumienia co do dwóch pierwszych, gwarantujących pracownikom możliwość tworzenia niezależnych związków zawodowych i prawo do strajku. Pertraktacje przeciągają się. Film Ireneusza Englera powstawał właśnie w tym momencie, a opowiada o otoczce rozmów prowadzonych w słynnej sali bhp, do której jednak kamera zajrzała ledwie kilka razy. Autor skoncentrował się na zdarzeniach rozgrywających się na rozległym terenie stoczni i w pobliżu przybranej kwiatami bramy wjazdowej - po obu jej stronach. W filmie nie ma ani słowa komentarza. Mówią obrazy i ludzie, odbiorniki radiowe i megafony. W scenach tych mieszają się znużenie i napięcie oczekiwania, gorączkowe działanie i senny bezruch, determinacja, gniew i nadzieja - by na koniec wybuchnąć radością.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1981
  Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Brązowy Lajkonik
  w kategorii innych rodzajów filmów krótkometrażowych; "jako najlepszemu dokumentowi telewizyjnemu"
2020.08.27 00:32:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl