Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZY ISTNIEJE TAJEMNICA TESTAMENTU PADEREWSKIEGO?

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 25 min

Film przybliża wydarzenia z ostatnich lat życia Ignacego J. Paderewskiego, wybitnego pianisty i kompozytora, a zarazem znaczącej postaci polskiej sceny politycznej w czasach II Rzeczpospolitej. Urodzony w 1860 roku na Podolu ukończył studia pianistyczne w warszawskim konserwatorium, następnie kształcił się w Berlinie i Wiedniu. W 1887 roku właśnie w Wiedniu zadebiutował jako pianista i odniósł wielki sukces. Odtąd koncertował w wielu krajach Europy, obu Ameryk, w Afryce i Australii. W czasie I wojny światowej zaangażował się w działalność polityczną - był kolejno członkiem Polskiego Komitetu Narodowego w Paryżu i jego reprezentantem w USA, w 1919 roku został prezesem Rady Ministrów i ministrem spraw zagranicznych odrodzonego państwa polskiego. W1940 roku stanął na czele rządu emigracyjnego. W ostatnich latach swego życia wiele czasu spędzał w posiadłości Riond-Bosson w Morges w Szwajcarii. Jakie były motywy jego wyjazdu w 1940 roku do Stanów Zjednoczonych? Autor przedstawia nie publikowane dotychczas zdjęcia i materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Ignacego J. Paderewskiego w Morges w Szwajcarii, stara się też wyjaśnić nieporozumienia związane z testamentem Paderewskiego, na podstawie książki Simone Giron de Pourtales i znajdujących się w Morges dokumentów. Wśród jego rozmówców znalazła się m.in. Anna Appleton, córka Sylwina Strakarza, osobistego sekretarza Paderewskiego, która swoje wspomnienia z pobytu w Riond-Bosson zawarła w nie opublikowanej dotąd książce. O Paderewskim i związanych z nim pamiątkach mówić będą również: Xavier Solina, syndyk miasta Morges i prezydentTowarzystwa im. Paderewskiego w Morges, Rita Rossenstiel, kustosz "Salonu Paderewskiego" oraz Bernard Coppier de Schonen, przyjaciel rodziny Simon Giron de Pourtales. Ponadto w filmie znajdą się fragmenty słynnego nagrania dla Radia Lozanna z 23 września 1940 roku, w którym Ignacy J. Paderewski żegnał się z narodem szwajcarskim przed swoim wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:08:23
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych