Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BENEDYKTYNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • 44 min

Drewnianym pomostem przerzuconym przez bagno idą trzej mężczyźni odziani w czarne habity. Docierają do stałego lądu, a wówczas jeden z nich zdecydowanym krokiem podchodzi do wyrostka pasącego konie i mówi mu, by powiadomił swoich, iż biskup Wojciech powraca na ziemię pruską, aby ją oddać we władanie Panu Bogu Jedynemu, władcy wszystkiego, co istnieje. Wkrótce Prusowie pod wodzą kapłana Kirwejte pojmują przybyszów, którymi są: biskup praski Wojciech i bracia Gaudenty i Bogusza - benedyktyni. Biskup ginie z rąk pogan. Przypominając ten epizod, realizatorzy próbują odpowiedzieć na pytanie, co sprawiło, że późniejszy św. Wojciech udał się z misją do pogan, by ponieść męczeńską śmierć, której przecież mógł się spodziewać już w chwili ruszenia na północ. Dlatego też cofają się w jeszcze dalszą przeszłość, do Subiaco we Włoszech, gdzie około 550 roku w trudno dostępnej jaskini zamieszkał młodzieniec imieniem Benedykt, by znaleźć swą drogę do Boga. Wkrótce wokół jaskini zaczęli gromadzić się uczniowie. Gdy było ich już wielu, Benedykt polecił wzniesienie 12 domów klasztornych i w każdym umieścił po12 mnichów. Dały one początek zakonowi benedyktynów. W jego regule obok modlitwy najistotniejsza była praca - cierpliwa i nieustanna, benedyktyńska właśnie. Realizatorzy filmu opowiadają o św. Wojciechu, dziejach benedyktynów, ich dorobku, życiu, zasadach, którymi się w nim kierowali i znaczeniu sieci ich klasztorów dla Europy. W opowieści tej łączą inscenizację zdarzeń z archiwalną ikonografią i współczesnymi zdjęciami z klasztorów tego zakonu w Tyńcu, Cluny, Moissac, Fleury, na rzymskim Awentynie, w Monte Cassino, Brzeznowie koło Pragi i Trzemesznie. O przeszłości i teraźniejszości zakonu w filmie mówią także dzisiejsi naśladowcy św. Benedykta, mnisi w czarnych habitach, od rana do wieczora zajęci pracą - umysłową i fizyczną. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:55:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego