Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KONSTANTY ILDEFONS GAŁCZYŃSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 46 min

Wielu ludzi zawodowo związanych z literaturą przyznaje, że ich ulubionym poetą jest autor "Skumbrii w tomacie". Dla Jerzego Giedroycia Gałczyński jest "lirykiem", w przeciwieństwie do - na przykład - Miłosza, twórcy wymagającego od swych odbiorców znacznego przygotowania intelektualnego. Jeszcze chętniej od koneserów, po "radosną poezję" Gałczyńskiego, pełną optymizmu, humoru i dowcipnych igraszek z językiem, sięgają szerokie rzesze czytelników. Ale mimo wszelkich przejawów popularności niecała twórczość poety jest znana: nie są wznawiane utwory zawierające akcenty antysemickie, publikowane w latach trzydziestych w "Prosto z mostu", nie są także wznawiane wiersze socrealistyczne, drukowane w okresie stalinizmu. Owo uwikłanie Gałczyńskiego w dwa totalitaryzmy - faszystowski i komunistyczny - rzuca na postać twórcy cień, podobnie jak skandalizujący tryb życia poety, w tym głośne problemy z alkoholem. Co skłoniło jednego z najwybitniejszych i najoryginalniejszych artystów poezji do związania się z faszyzującym pismem? W grę wchodziły, jak się wydaje, wyłącznie względy finansowe. Powojenny flirt z komunizmem także miał ściśle bytowe podłoże: Gałczyński chwali osiągnięcia rewolucji październikowej, by w ogóle cokolwiek publikować. Ta neoficka gorliwość niewiele poecie pomogła: był ostro zwalczany przez krytyków socrealizmu za "odchylenie prawicowe" i krótkotrwałe związki z "Tygodnikiem Powszechnym". Z kolei krytycy środowisk niepodległościowych zżymali się nie tylko na utwory gloryfikujące komunizm, ale i na publikowanie w "Przekroju" cyklu satyrycznego "Zielona Gęś" i "Listów z fiołkiem". Oficjalna kampania przeciw poecie osiągnęła punkt kulminacyjny podczas warszawskiego zjazdu literatów w 1950 roku. Zamknięto wówczas przed nim łamy pism. Program ukazuje osobisty dramat człowieka słabego i genialnego przy tym artysty zaplątanego w historię. Archiwalne filmy i zdjęcia przybliżą sylwetkę bohatera, zaś córka poety i grono twórców oraz krytyków opowiedzą o Gałczyńskim i jego życiu i dziele.[TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:55:56
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor