Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARZENIA O WOLNOŚCI I RÓWNOŚCI. PROFESOR JERZY ZUBRZYCKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 44 min

Prof. dr Jerzy Zubrzycki, socjolog, mieszka w stolicy Australii od 40 lat. Przybył tam z Anglii, jako młody pracownik naukowy jednego z angielskich uniwersytetów, wygrawszy konkurs na pracę o kontynencie australijskim. Przyjechał do Canberry na cykl wykładów i pozostał tam do dziś. Licząca wówczas 25 tys. mieszkańców prowincjonalna mieścina dalece różniła się od tego, co profesor znał z Europy. Dzisiaj to ponad 300-tysięczny ośrodek przemysłowy z dwoma uniwersytetami, ważne centrum naukowe i administracyjne. Prof. Zubrzycki pracuje od 31 lat na jednej z tamtejszych uczelni, badając wielokulturowe społeczeństwo Australii, jego zmiany strukturalne na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, czynniki decydujące o jego spójności mimo nieuniknionych przemian. Choć stosunkowo szybko zaadaptował się do nowych warunków, nieobce mu były dylematy emigranta, tęsknota za ojczyzną. Stale też podtrzymywał żywe kontakty ze starym krajem. W 1964 r. Polonia australijska przyznała mu nawet tytuł Australijskiego Polaka Roku. Po raz pierwszy przyjechał do Polski po 25-letniej przerwie w 1966 r. Od tamtego czasu stara się jak najczęściej bywać w kraju, a zwłaszcza w Krakowie, ukochanym mieście swej młodości, gdzie ukończył gimnazjum i działał, wraz z Jerzym Turowiczem, w stowarzyszeniu Odrodzenie - wolność i równość. W filmie opowiada o swym barwnym życiu w dawnej i obecnej ojczyźnie, o pobycie w Anglii, o pracy naukowej i działalności w Akademii Papieskiej, gdzie spotkał także Hannę Suchocką. Nigdy nie przestał czuć się Polakiem, a jego zainteresowania zawodowe oscylujące wokół statusu imigranta, wielokulturowości społeczeństw, równości i wolności jednostek we współczesnych demokracjach pomogły mu łatwiej odnaleźć własną tożsamość narodową. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:55:57
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl