Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CIĘŻAR NIEWAŻKOŚCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1997
  • Barwny, 55 min

Kiedy po pożegnalnej pompie jechał windą wiozącą go do kapsuły, która miała go wynieść w kosmos, cały czas myślał o tym, co będzie po powrocie. Bał się tego. Był nieśmiały i obezwładniała go perspektywa publicznych wystąpień. Rzeczywiście. Długo potem nie miał prywatnego życia. Bez porozumienia z nim decydowano, dokąd ma jechać, z kim się spotkać, co powiedzieć. To co przeżył w kosmosie było wspaniałe, choć były też chwile okropne i trudne do zniesienia. Ziemska otoczka jego lotu była jednak bez porównania trudniejsza. Mirosław Hermaszewski zwycięsko przeszedł eliminacje, a potem morderczy cykl przygotowań. Przebadano go na wszystkie strony, by stwierdzić, że stan jego zdrowia jest bez zarzutu. A przecież tuż przed zaplanowanym startem został przewieziony do szpitala, gdzie wycięto mu zdrowe migdałki i trzymano go jeszcze kilkanaście tygodni w łóżku wmawiając chorobę. W tym czasie do stacji orbitalnej na pokładzie Sojuza poleciał czeski kosmonauta Remek. Hermaszewski musiał poczekać do następnego roku: w ten sposób Leonid Breżniew spłacił Husakowi dług za inwazję 1968 roku. Film przedstawia wydarzenia z 1977 i 1978 roku związane z lotem polskiego kosmonauty w dwóch aspektach. Z jednej strony Mirosław Hermaszewski snuje własne wspomnienia związane z przygotowaniami do lotu, jego przebiegiem i późniejszą rolą bohatera narodowego. Z drugiej autor przedstawia tło polityczne tych zdarzeń i odsłania kulisy wyboru kandydata poprzez relacje osób związanych z realizacją programu "Interkosmos", takich jak: Jan Rychlewski i Janusz Zieliński - dwaj przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych PAN, Zygmunt Zieliński -szef Departamentu Kadr MON, lekarze kosmonautów Krzysztof Klukowski i Zbigniew Gierowski, kandydaci na kosmonautów Tadeusz Kuziora i Andrzej Bugała, Aleksiej Leonow - zastępca naczelnika Centrum Przygotowań Kosmonautów im. Gagarina, sprawozdawca TVP Ryszard Badowski i operator filmowy Andrzej Skoczylas. Wypowiedzi przeplatają materiały filmowe z archiwów NASA, ESA, WF "Czołówka" i TAI - w sporej części nigdy wcześniej nie publikowane. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:56:10
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency