Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PAPIESKIE OŁTARZE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film o sztuce
 • 40 min

Podczas pontyfikatu Jana Pawła II narodziła się nowa forma sztuki sakralnej - monumentalna, a przecież ulotna, utrwalona jedynie dzięki zapisom filmowym. To ołtarze, przy których mszę odprawiał papież podczas swych pielgrzymek do Polski, zazwyczaj rozbierane w dzień lub dwa po uroczystości. Projektowali je wybitni artyści - rzeźbiarze, architekci, scenografowie. Niezwykła forma papieskich ołtarzy wryła się w pamięć nie tylko wiernych. Film próbuje przypomnieć niektóre z nich. Ich kształt i wrażenie, jakie wywierały, wspominają ich twórcy, anonimowi budowniczowie i wierni, komentują historycy sztuki i teologowie. Klimat filmu wyznacza jednak osoba Jana Pawła II i jego sylwetka pojawiająca się w zderzeniu z monumentalnymi krzyżami, powiększonymi do ogromnych rozmiarów postaciami Ukrzyżowanego i Madonny, wypływającymi ponad morze ludzkich głów okrętami. Punktem wyjścia tej wędrówki po swoistej galerii papieskich ołtarzy jest ubiegłoroczna pielgrzymka. Potem autorka cofa się w czasie do pielgrzymki pierwszej. W filmowym kadrze stale powraca ten sam kontrast: zmieniająca się scenaria miast i ołtarzy w zestawieniu z tą samą, choć dzięki zamysłowi autorki młodniejącą, sylwetką Ojca Świętego. Z zestawień różnych ołtarzy wynika swego rodzaju katalog tematów we współczesnej sztuce sakralnej najważniejszych, najżywszych i najistotniejszych. Większości z tych dzieł już nie ma. Czasem jednak społeczności, dla której powstały, nie chciały się z nimi rozstać. Przeniesiono je więc do świątyń lub muzeum. Lecz okazuje się, że i te rozebrane istnieją - żyją własnym życiem w ludzkiej pamięci, a we wspomnieniach stają się jeszcze bardziej monumentalne. Autorka filmu stawia tezę, że papieskie ołtarze są ważnym znakiem współczesnej wiary i próbuje ten znak zinterpretować. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:56:13
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl