Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

"DO NOT BE AFRAID". THE LIFE AND TEACHINGS OF POPE JOHN PAUL II

 • Tytuł polski: "NIE LĘKAJCIE SIĘ". ŻYCIE I NAUCZANIE JANA PAWŁA II
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Watykan
 • Rok produkcji:
  1996
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 60 min

Trzynasty maja 1981 roku, popołudnie. Na placu Świętego Marka w Rzymie odbywa się audiencja generalna głowy Kościoła. Nagle radosny gwar unoszący się ponad tłumem pielgrzymów przerywają trzaski wystrzałów. Jan Paweł II ze skurczoną z bólu twarzą osuwa się na fotel papamobila. Szwajcarski gwardzista własnym ciałem osłania papieża przed kolejnym pociskiem i samochód ostro rusza do przodu. Nie wszyscy z zebranych wiedzą, co się wydarzyło, ale widok pędzącego w asyście zziajanych ochroniarzy papamobila wzbudza najgorsze przeczucia. Po chwili pojazd opuszcza plac, wzbierający teraz szlochem tysięcy ludzi. Sceny z pamiętnego zamachu w Rzymie są z pewnością najbardziej dramatycznymi sekwencjami filmu powstałego we wspólpracy z telewizją watykańską, lecz z pewnością tamten tragiczny dzień nie stał się cezurą w apostolskim posłaniu Karola Wojtyły. Mijająca serce o centymetry kula Ali Agcy, choć przysporzyła cierpień ofierze i nadwątliła - na zawsze - zdrowie papieża, nie skruszyła jego ducha. Nadal pielgrzymuje po świecie: odkąd objął stolicę Piotrową, przebył ponad półtora miliona kilometrów odwiedzając sto trzydzieści krajów, często wielokrotnie. Spotyka się z setkami tysięcy ludzi, przemawia do nich w ponad tuzinie języków, konsekwentnie pracuje po dziewiętnaście godzin na dobę. Niezłomny w zwalczaniu zła, nieugięty w kontrowersyjnych kwestiach celibatu księży czy kapłaństwa kobiet potrafi zaskoczyć słuchaczy pogodnym humorem i żartobliwą autoironią. -"Nigdy w życiu nie miałem robionych tylu badań - powiedział po kolejnym pobycie w rzymskim szpitalu. - Lekarze odkryli u mnie narządy, o których istnieniu nawet nie wiedziałem". Filmowy portret Karola Wojtyły ukazuje dzieciństwo i młodość przyszłego papieża, wczesne sieroctwo, okres ciężkiej pracy fizycznej w kamieniołomach podczas okupacji, działalność w podziemnym Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka, tajne studia teologiczne i powojenną pracę dydaktyczną na Uniwersytecie Katolickim w Lublinie. W wieku zaledwie trzydziestu ośmiu lat ksiądz Karol Wojtyła otrzymał sakrę biskupią, zaś w dziewięć lat później został kardynałem. 16 października 1978 roku konklawe wybrało go głową Kościoła, jako najmłodszego papieża w tym stuleciu i pierwszego od niemal pięciu wieków nie-Włocha. Wojtyła przybrał imiona swego przedwcześnie zmarłego poprzednika. Podczas uroczystej inauguracji pontyfikatu zrezygnował z koronacji potrójną papieską koroną - tiarą, oraz z wysokiego tronu - sedia gestatoria - noszonego przez lektykarzy. Stara się być jak najbliżej ludzi i ich problemów. Wypowiada się we wszelkich trudnych sprawach nurtujących współczesny świat, prowadzi ekumeniczny dialog z innymi kościołami chrześcijańskimi. Jako pierwszy z papieży przekroczył też progi synagogi. Niosąc Dobrą Nowinę, słowa otuchy i nadziei nie stroni od podejmowania kontrowersyjnych - zdaniem wielu - misji, takich jak wizyta na Kubie. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
   
 • Scenariusz
  Leonard Valenta
   
 • Produkcja
  World Film Service Inc.
   
  Eurovideo Service Pool
   
  Centro Televisione Vaticano
   
 • Narrator
  James Fox
   
 • Bohater
   
2017.02.11 02:56:16
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl