Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAPITAN I FUNKCYJNI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Dokument inscenizowany
 • 30 min

Nie wszyscy powołani do wojska są w stanie znieść brutalną rzeczywistość jednostek, do których są wcielani. W zetknięciu z "falą" doznają szoku, wpadają w rozpacz lub popłoch, uciekają. Schwytani stają przed sądem wojskowym. Niektórzy po wyroku trafiają do więzienia w Płotach. Nieszczęśni uciekinierzy stanowią tam większość osadzonych. W 1989 roku oficerowie funkcyjni i kilku więźniów pozyskanych do współpracy pastwili się nad nimi bezlitośnie. Więźniowie byli bici aż do okaleczenia, dręczni psychicznie, upadlani. Niemal wszyscy znosili to w milczeniu. Tylko dwóch więźniów - podziwianych za swą postawę przez innych - nie poddawało się. Byli za to traktowani przez funkcyjnych z wyjątkowym bestialstwem. Jeden z nich zmarł w dwa tygodnie po wyjściu z więzienia. Drugi stracił nerkę, ale przeżył. Właśnie on - Marek - jest narratorem filmu. Zaraz po przywiezieniu do Płot został pobity i otrzymał propozycję: będzie bity nadal lub dołączy do bijących. Nie chciał być oprawcą, musiał więc być ofiarą. Po wyjściu z więzienia wystąpił z wnioskiem o ściganie przestępstw popełnianych na więźniach. W konsekwencji tego wniosku oskarżono 11 osób, zdołano uzyskać zeznania 40 poszkodowanych. Proces toczy się przed sądem w Gryficach. Już dziś wiadomo, że rozprawa potrwa kilka lat, a szansa ukarania winnych jest nikła. W opowieść Marka o jego ponurej przygodzie z wojskiem, która złamała mu życie, choć marzył o zostaniu zawodowym żołnierzem, autor filmu wplata relacje niektórych poszkodowanych o przerażającej rzeczywistości więzienia wojskowego w Płotach, wypowiedź matki Marka i matki jego zmarłego kolegi, fragmenty rozprawy, a także zdjęcia nakręcone w Płotach ukrytą kamerą. Ten film wywołuje gwałtowny sprzeciw. Także przeciw temu, co dzieje za murami jednostek wojskowych, bo Płoty są tego konsekwencją. (źrófło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:56:22
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski