Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WUJEK "ZERO"

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 29 min

Bohater filmu, Zdzisław Pręgowski, młodość spędził we Lwowie. W czasie wojny walczył w szeregach 2 Dywizji Strzelców Pieszych. Dostał się do niewoli, był internowany w Szwajcarii i już nie opuścił tego kraju. Jakiś czas był kustoszem polskiego muzem w Raperswillu. Miał wspaniały głos - jeszcze przed wojną kształcił go u wielkiego Adama Didura. Nie poświęcił się jednak karierze śpiewaczej. Został architektem, potem przemysłowcem. Zasłynął jako wynalazca metody strukturowania powierzchni, a także systemów dźwiękochłonnych. Zdzisław Pręgowski był też znanyn filantropem. Ukochał dzieci, którym całe życie starał się pomagać, za co polskie dzieci uhonorowały go "Orderem Uśmiechu" - jedynym w swoim rodzaju odznaczeniem, które cenił najbardziej, choć miał wiele innych. Film opowiada o jego długim, pracowitym, obfitującym w niecodzienne zdarzenia życiu, które zakończył 17 marca tego roku. Zmarł w Winterthur, w wieku 86 lat. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:08:58
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl