Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

...PÓKI MY ŻYJEMY

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1996
 • Barwny, 25 min

Jan Orzeszyna obchodził w grudniu 1996 roku swoje setne urodziny. Niełatwo w to uwierzyć, oglądając go na ekranie i słuchając jego opowieści - barwnych, pełnych humoru, przykuwających uwagę. W 1920 roku pan Orzeszyna walczył w 8 Pułku Ułanów z Konarmią Budionnego. Wspomina bitwy i potyczki, mówi o wojennych przewagach swego szwadronu, o bohaterstwie, odwadze i sprycie, których polskim kawalerzystom nie brakowało. Opowiada z werwą i swadą. Jego historie przywodzą na myśl prozę Izaaka Babla. Opowieść Jana Orzeszyny ilustrują kadry ze starych filmów - patetyczne, rewolucyjne obrazy niemego kina radzieckiego i sceny z archiwalnych filmów polskich o wojnie 1920 roku. Dynamicznie zmontowane, uzupełnione napisami na planszach - jak w starym kinie. Dopełnieniem całości jest muzyka - chóralny, dziki śpiew kozackiej Czerwonej Armii i ułańskie pieśni. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2001
  Zamość (FF Dokumentalnych Polskiego Czynu Niepodległościowego "Skrzydła")-Nagroda Prezydenta Miasta
2020.08.27 00:32:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor