Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TATO, PAMIĘTASZ?

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Reportaż, Film biograficzny
 • Barwny, 43 min

Wychowywała się bez ojca, lecz wiedziała, że go ma - wspaniałego, idealnego, jakiego nie ma nikt inny. Matka powtarzała jej to zawsze. Rodzice poznali się w Polsce, dokąd jej ojciec przyjechał z Albanii studiować geologię. Matka, bardzo w nim zakochana, opuściła ojczyznę i zamieszkała wraz z liczną rodziną męża w Durrsi. Z trudem jednak znosiła tamtejsze warunki, kuchnię i ogromną biedę. Dlatego też postanowiła dziecko urodzić w Polsce, pragnąc zapewnić mu polskie obywatelstwo, gwarantujące w przyszłości możliwość opuszczenia Albanii, stłamszonej i zastraszonej pod dyktaturą Envera Hodży. Po porodzie wróciła jednak z maleńką Elżbietą do męża. Nie na długo. W 1961 roku, po wykalkulowanym rozwodzie, wraz z niespełna trzyletnią Elżbietką opuściła Albanię, jak zresztą wszyscy cudzoziemcy, z powodu napiętej sytuacji politycznej. Nigdy męża nie przestała kochać, nie związała się z innym mężczyzną. Wychowywała córkę samotnie, w wielkiej miłości do ojca. Dziesięć lat temu wyjechała do Paryża, gdzie dotąd pracuje. A tymczasem Elżbietę, żyjącą w Polsce, odnalazł jej albański brat. Dowiedziała się wówczas, że ojciec żyje w Tiranie, wraz z drugą żoną i trojgiem dzieci. Zapragnęła go poznać. Film relacjonuje spotkanie czterdziestoletniej dziś Elżbiety z nie widzianym od 38 lat i zupełnie nie znanym ojcem. Ramazan Garori, choć przez te wszystkie lata nie mówił po polsku, ciągle jeszcze pamięta nasz język, bez trudu więc porozumiewa się z córką. Pokazując Elżbiecie miejsca, w których żyła w dzieciństwie, wyjaśnia, dlaczego po 1964 roku przestał pisać listy, dlaczego nie przyjechał z Albanii do ukochanej żony, a także dlaczego powtórnie się ożenił. Ta dramatyczna, pełna emocji opowieść o brutalnie zniszczonej miłości i bezwzględnie zdeptanym ludzkim szczęściu splata się w jedno z przypomnieniem powojennych dziejów Albanii, zamienionej przez Hodżę w odciętą od świata, niezdobytą twierdzę, w której sterroryzowani ludzie żyli w potwornym zacofaniu i nędzy, widocznej i dziś niemal na każdym kroku. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:57:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl