Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MSZA Z KSIĘDZEM JERZYM

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1995
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 39 min

Comiesięczne Msze za Ojczyznę, odprawiane przez ks. Jerzego Popiełuszkę w warszawskim kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, gromadziły tłumy wiernych zjednoczonych wspólnym pragnieniem wolności. W latach 1982-84 Sławomir Kretkowski i Cezary Makowski wielokrotnie utrwalali je na taśmie. Fragmenty tych unikatowych materiałów, pochodzących zwłaszcza z grudniowych modłów, Jolanta Kessler-Chojecka złożyła w jedyną w swoim rodzaju całość - celebrowaną przez ks. Jerzego Mszę za Ojczyznę, jakiej w rzeczywistości nigdy nie było, a która powinna się odbyć w grudniu 1984 r. W homilii ks. Popiełuszki, skompilowanej z fragmentów wygłaszanych wcześniej, nicią przewodnią jest troska o dobro ojczyzny, pamięć o tych, którzy polegli w walce o godność człowieka pracującego, wołanie o sprawiedliwość, prawdę i trwanie przy ideałach "Solidarności" - wstrząsające przesłanie dla Polski. Nie wygłosił jej, zamordowany w październiku 1984 roku. Ten jedyny w swoim rodzaju dokument, pozwalający widzom przeżyć wyjątkowy nastrój odprawianych przez ks. Jerzego Popiełuszkę, nabrał nowego znaczenia, gdy opinię publiczną zbulwersowało wystąpienie zabójcy księdza, Grzegorza Piotrowskiego, o wcześniejsze zwolnienie z więzienia. Rozpoczęty niedawno proces beatyfikacyjny Jerzego Popiełuszki, ciągle żywa pamięć o tragedii, dyskusje o zbrodni, karze i przebaczeniu, czynią ten temat ważnym elementem dyskusji o kondycji naszego narodu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:57:53
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor