Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POKUTA PUŁKOWNIKA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 29 '

Bohater filmu urodził się w 1932 roku w bardzo biednej rodzinie. Ojciec był flisakiem, matka najmowała się do pracy na roli. Nowa powojenna rzeczywistość dała mu szansę odmiany losu. Wiesław Piotr Łyjak skorzystał z niej skwapliwie. Najpierw jako żarliwy członek ZMP, chętny donosiciel noszący w kieszeni żołnierskiego munduru swoje zdjęcie z marszałkiem Konstantym Rokossowskim, zrobione dzięki zbiegowi okoliczności. W Wojsku Polskim doszedł do rangi pułkownika. Ukończył studia medyczne, zrobił doktorat z psychiatrii. W 1984 roku Łyjakowi obajwił się we śnie Chrystus i sprawił, że pułkownik nawrócił się. Stał się żarliwym wyznawcą Boga, wiernym sługą Chrystusa i Matki Boskiej. Postanowił dla odkupienia swych grzechów zbudować w rodzinnej Kępie Gosteckiej światynię większą od rzymskiej bazyliki św. Piotra i poświęcić ją Kępskiej Matce Bożej Prześladowanych, której "ustanowienie" podpowiedział mu - jak twierdzi - Duch Święty. Na razie wzniósł jedynie ołtarz, a teren przyszłego kościoła otoczył wielkimi figurami świętych. Dzięki zabiegom Łyjaka do Kępy Gosteckiej przybywają pielgrzymki z całej Polski, jego sąsiedzi jednak na całą sprawę patrzą z ogromną rezerwą.Podobnie jak władze, które zdecydowały, by pułkownika poddać badaniom psychiatrycznym. Film, którego narratorem jest sam cudownie nawrócony, opowiada jego historię, a zarazem pokazuje, jak może przebiegać droga od fanatyzmu politycznego do religijnego. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:58:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency