Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z PAMIĘCI WYJĘTE

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1998
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 20 min

Witold Skawiński był oficerem Wojska Polskiego, jego żona Maria - nauczycielką. Mieszkali w Jarosławiu, garnizonowym miasteczku na wschodzie. Tu zastała ich wojna. On przeszedł kampanię wrześniową, potem przedostał się na Węgry i do Francji, gdzie dostał się do niewoli. Trafił do oflagu IIC w Woldenbergu. Maria czekała na męża 6 lat. Uczucie, które ich łączyło, pozwoliło im przetrwać nawet najcięższe chwile. Spotkali się ponownie 13 grudnia 1945 roku w Warszawie przy ul. Polnej, w mieszkaniu rodziny przyjaciela, z którym Skawiński wrócił z niewoli. Potem ułożyli sobie inne życie i cieszyli się nim wiele lat. Zbudowali je na uczuciu, które wytrzymało twardą próbę czasu. Witold przez trudne lata rozłąki pisał do Marii listy. Przechowała je w pudełku po czekoladkach, z fiołkami alpejskimi na wieczku. W filmie sięga po tę korespondencję, pożółkłe fotografie, pamiątki przeszłości. Przywołuje z pamięci odległe przeżycia. Oszczędnie komentuje pełne uczuć i tęsknoty listy męża, które opisując życie za drutami, opisują jednocześnie piękną miłość tych dwojga i polski los. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.01.17 23:44:14
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency