Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ANTON

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1991
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 27'

Mówią o nim, że jest ambasadorem kultury polskiej na Łużycach. Anton Nawka (nazwisko to wymawia się: Nauka) na język łużycki przetłumaczył m.in. "Hrabinę Cosel" Józefa Kraszewskiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, "Damy i huzary" oraz "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry. Jest także dziennikarzem, historykiem i pisarzem. Jego wieś rodzinna leży kilka kilometrów na północ od Budziszyna. Nazywa się Radwor. Ojciec Antona - Michał Nawka - był nauczycielem, pisarzem, gawędziarzem. Pisał sztuki dla dzieci. Był także jednym z założycieli "Domowiny" - masowej organizacji narodowej Serbołużyczan w Niemczech. Rozwiązana została w 1937 i reaktywowana w 1945 roku. Z jego dwanaściorga dzieci prawie wszystkie podjęły pracę społeczną w służbie swego maleńkiego narodu. Achim skończył medycynę i także zajmował się pisaniem. Błażej jest etnografem i autorem m.in. albumu strojów łużyckich. Ludmiła - z wykształcenia polonistka, jest aktorką i nauczycielką. Mieszkańcy Budziszyna mówią, że dopóki starczy Nawków, dopóty będzie istniał naród łużycki. Anton Nawka urodził się w 1913 roku. Rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Berlińskim. Jednak po czterech miesiącach został z uczelni relegowany. W kwietniu 1935 roku został powołany do RAD - Reichsarbeitsdienstu, hufca pracy przymusowej. Zwolniony po półtora roku i zagrożony z kolei wcieleniem do Wehrmachtu, uciekł do Polski. Dzięki pomocy materialnej Związku Polaków w Niemczech mógł kontynuować studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i na Akademii Handlowej w Poznaniu. Dyplom magistra uzyskał już po wojnie. Ożenił się w 1945 roku z Heleną Andricką. Swoją przyszłość oboje łączyli z Polską. Inwigilowani przez Urząd Bezpieczeństwa, czuli się tu jednak coraz mniej bezpiecznie. Rozwiązany został także Polski Związek Zachodni, w którym Anton Nawka pracował. Wyjechali do Niemiec, na Łużyce. Anton podjął pracę w szkole w Budziszynie. Uczył historii, języka łużyckiego i łaciny. Później zajął się dziennikarstwem. W nakręconym w 1991 roku filmie ciekawie opowiada o swoim bogatym życiu i latach młodości spędzonych na studiach w Polsce.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:18:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski