Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKARBY KRÓLA MIDASA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1998. 01. 01
  • 24 min

Bajecznie kolorowe, wysmakowane plastycznie widowisko, nawiązujące do charakterystycznych motywów sztuki greckiej - na motywach opowiadania Nathaniela Hawthorne'a (1804-64) "Złotodajna moc" z tomu "Opowieści z zaczarowanego lasu". Pisarz, który po ukazaniu się jego "Szkarłatnej litery" stał się wielką postacią literatury amerykańskiej niemal z dnia na dzień, w swojej twórczości dla dorosłych podejmował wielkie problemy moralne. Do młodych czytelników adresowane są dwa tomy mitów greckich, "Księga cudów" i "Opowieści...", dedykowane synowi Julianowi. Hawthorne pisał je szybko i z przyjemnością, przekonany, że wiele nieśmiertelnych mitów towarzyszących ludzkości od zarania pomoże dzieciom zrozumieć świat, bo właśnie najmłodsi mają instynktowne wyczucie tego co głębokie i ważne.
Król Midas bardziej niż cokolwiek na świecie kochał złoto. Tylko jedna jedyna osoba była dla niego ważniejsza niż szlachetny kruszec - jego mała córeczka. Śliczna Złotorzęsa również bardzo kochała swego ojca, choć miał dla niej mało czasu, bo wciąż oddawał się królewskim obowiązkom: pozowaniu do portretu, ważeniu złota i przesiadywaniu w skarbcu. Gdy któregoś dnia królewna opowiedziała mu swój dziwny sen i ofiarowała różę, tylko westchnął - gdyby ten kwiat był tak złoty jak wygląda, byłby wart zbierania... Choć prawdę mówiąc, król był już znużony ciągłym zbieraniem skarbów, dlatego zapragnął mieć je w zasięgu ręki, chciał, aby wszystko, czego dotknie, zamieniało się w złoto. Tajemniczy Nieznajomy, który nagle pojawił się w blasku błyskawic, obiecał obdarzyć go złototwórczą mocą. I nazajutrz o świcie spełnił się cud, w złote bryły zmieniły się róże, owoce, chleb, wszystko, na czym spoczęły dłonie Midasa. Niestety, złotym posągiem stała się również jego ukochana córeczka, którą chciał przytulić. Dopiero wówczas chciwiec zrozumiał, o jaki zgubny dar poprosił i jak bardzo był głupi, nie doceniając najprostszych, najważniejszych rzeczy na świecie, jak szklanka czystej wody, kromka chleba, dziecko pełne wdzięku, serdeczności i radości. Gdy w skarbcu, który przestał cieszyć królewskie oko, znów pojawił się Nieznajomy, zrozpaczony Midas już wiedział, o co go poprosić. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKARBY KRÓLA MIDASA
AutorNathaniel Hawthorne
PrzekładKrystyna Tarnowska
2024.03.01 00:35:19
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.