Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIGILIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 12. 24
  • 36 min

W klasie Jaśka wszyscy podzielili się na wierzących i niewierzących... w Świętego Mikołaja. Dzieci myślą już tylko o świętach i o prezentach. W domu mama krząta się w kuchni, przygotowuje tradycyjne potrawy, pilnuje, żeby tata nie wyjadał farszu do pierogów, a dzieci pierniczków - do wieczora szlaban, post. Tata z Anią i Jaśkiem robią ostatnie zakupy, wybierają choinkę, pomagają w przygotowaniach do uroczystej wieczerzy. Pełna ciepła i serdeczności, dowcipna opowieść o niezwykłym dniu wigilijnym w zwyczajnej, współczesnej rodzinie dowodzi, jak ważne są w życiu każdego człowieka wrażliwość i umiejętność dostrzegania samotności, tęsknoty czy bólu innych ludzi i zwierząt. I jak wiele może zdziałać dziecięca wiara w cuda, nawet obudzić czyjeś serce i odmienić życie na lepsze. Jasiek wraz z kolegą, przepędzani przez zaaferowanych dorosłych, bawią się w detektywów. W miasteczku, gdzie wszyscy się znają, samochód z obcą rejestracją i podejrzani przybysze wprost rzucają się w oczy. Wieczorem, gdy chłopiec na chwilę wychodzi z domu, znów natyka się na obcych. Podsłuchuje rozmowę o zegarach, w których "siedzi kupa szmalu". Domyśla się, że opryszki planują włamanie do domu zegarmistrza. Starszy pan mieszka sam, jego syn wyjechał do Stanów, przysłał ojcu na święta lakoniczne pozdrowienia. Jasiek podejmuje błyskawiczną interwencję, bandziory lądują w policyjnym radiowozie. Rodzice są dumni z syna, starszy pan nie wie, jak dziękować swemu wybawcy. Opowiada chłopcu o niezwykłym przeżyciu ze swego dzieciństwa, gdy na własne oczy zobaczył sanie Świętego Mikołaja mknące w srebrnej poświacie księżyca. Później nigdy już czegoś takiego nie przeżył, bo jest świat, który widzą tylko dzieci. Nigdy o tym z nikim nie rozmawiał, nawet z własnym synem, podobnie jak o wielu innych ważnych rzeczach, bo ludziom wydaje się, że wciąż mają przed sobą wiele czasu... Jaś zaczyna odkrywać głęboki sens tych słów. Postanawia zrobić wszystko, by starszy pan i jego syn mogli odrobić stracony czas, aby mała Ania odzyskała utraconą wiarę w Świętego Mikołaja, żeby w domu i sercach wszystkich zapanowała naprawdę wielka radość. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WIGILIA
AutorAlina Puchała
2024.03.01 00:35:35
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.