Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ADRIANNE LECOUVREUR

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1997. 05. 19
  • Barwny, 73 min

Zawikłana intryga, nieoczekiwane zwroty akcji, wielkie uczucia i w tle odrobina polityki. Szalona, gotowa na wszystko, romantyczna miłość aktorki i przystojnego nieznajomego, który okazuje się wyzutym z majątku i tytułów księciem, groźne w skutkach knowania arystokratycznej rywalki. Świat, w którym piękno przeradza się w ohydę, a szlachetność prowadzi do zguby. Klasyczny melodramat francuski w nowym kształcie, choć nie wyciska już łez, nadal pozostaje "sztuką dobrze skrojoną" i ogląda się świetnie. Ideał "piece bien faite" miał w XIX-wiecznej Francji istotne znaczenie, a Eugene Scribe (1791-1861) konsekwentnie go realizował w swej obfitej i cieszącej się wielkim powodzeniem twórczości. Dramat "Adrienne Lecouvreur" (1849), napisany wespół z Ernestem Legouvé, przypomina historię autentycznej gwiazdy Comédie Française, która wsławiła się przede wszystkim tym, że pompatyczne deklamatorstwo zastapiła na scenie naturalnością i prostotą. Wdzięk, skromność, inteligencja zyskały jej wielu przyjaciół wśród najtężniejszych umysłów epoki, jak choćby Wolter, a do jej sławnych kochanków zaliczał się Maurycy Saski, naturalny syn późniejszego króla polskiego Augusta II Mocnego. Nie wyjaśnione okoliczności śmierci Adrienne Lecouvreur (1692-1730), tuż po zerwaniu z Maurycym, zrodziły podejrzenia, że największa aktorka swego czasu została otruta przez potężną rywalkę, hrabinę de Bouillon.
W inscenizacji Mariusza Trelińskiego ta dramatyczna historia staje się tłem dla pokazania gry psychologicznej i gierek salonowych, w które wikłają się bohaterowie sztuki. Równie interesująca jest niezwykle barwna, rodzajowa otoczka dramatu, wydobywająca klimat i osobliwości epoki - bajeczne wnętrza pełne światła, muzyki oraz insektów i gryzoni, niebywale piękne stroje, niebotyczne peruki, wielce swobodne obyczaje panów i pań z kręgów arystokratycznych i artystycznych, a nawet szczególne zasady higieny w owych czasach. Imię Adrienne, znakomitej odtwórczyni Chimeny w "Cydzie", parokrotnie przewija się w rozmowach wytwornych gości pałacu książąt de Bouillon. Książę, powróciwszy do domu po dłuższej nieobecności w towarzystwie dyszącej namiętnością damy, opowiada o swym najnowszym wynalazku - trucizna, którą spreparował, wywołuje obłęd, potem śmierć, gdy powącha się ją przez chwilę. Znudzona zarówno zdradami, jak i naukowymi rewelacjami męża Księżna ożywia się na widok hrabiego de Saxe. "Książę bez ziemi" prosi ją o wstawiennictwo w Wersalu, by mógł sformować oddział i odzyskać włości. Zaniedbywaną kochankę bardziej jednak interesuje to, od kogo uroczy hrabia dostał wiązankę kwiatów z jedwabną wstążką. Poleca zakochanemu w niej markizowi de Chazeuill wybadać, kto skradł myśli i serce jej rycerza. Hrabia de Saxe tymczasem zjawia się incognito w teatrze, gdzie spontanicznie wita go zakochana Adrienne. Piękna nie tylko fizycznie, prosta i szczera w każdym geście i słowie, nie umie ukryć rozczarowania, gdy dowiaduje się, że jej ukochany nie zobaczy jej na scenie, wybiera się bowiem na potajemne spotkanie w pałacyku, który kupił dla jej koleżanki z teatru możny kochanek. Książę de Bouillon swymi intrygami doprowadza do spotkania pod jednym dachem Maurycego i dwóch kobiet, które go kochają. W ciemnościach panie nie są w stanie rozpoznać się wzajemnie. Adrienne dla dobra Maurycego postanawia ocalić rywalkę. Księżna poprzysięga zgubę kobiecie, której głos na zawsze zapadł jej w pamięć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ADRIENNE LECOUVREUR
Dramat
AutorAugustin Eugene Scribe
AutorErnest Legouve
PrzekładAndrzej Sztum
2023.01.18 00:16:14
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.