Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BAJADERA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1974
  • Premiera:
    1975. 02. 21
  • Barwny, 45 min

Jarosław Abramow - Newerly (syn znanego prozaika Igora Newerlego) od lat pisze głównie dla teatru, choć w jego dorobku znaleźć można i słuchowiska radiowe, i kompozycje muzyczne, i obszerną epicką powieść "Alianci". Abramow - Newerly był również współtwórcą Studenckiego Teatru Satyry, dla którego skomponował m.in. popularnych "Okularników". Autor wielu cieszących się powodzeniem sztuk, jak m.in. "Derby w pałacu" (1966), "Klik - Klak" (1972, przez 8 lat nie schodziła z afisza Sceny Kameralnej stołecznego Teatru Polskiego) i "Maestro" (1982, sztuka o stanie wojennym). Krytyka widzi w nim twórcę z sukcesem kontynuującego dobre tradycje komedii, w satyrycznym świetle przedstawiającego współczesne przemiany obyczajowe, w oryginalny sposób ukazującego konflikty, rodzące się na styku tradycji i teraźniejszości ("Słowik Warszawy", "Chryzantema złocista"). W dorobku Abramowa-Newerlego nie brak też sztuk, gdzie humor zaprawiony jest gorzką ironią, a w miejsce komizmu pojawia się niewesoła refleksja, czy wręcz nostalgia. Tak jest choćby w "Żaglowcach, białych żaglowcach" i "Bajaderze".
Tę ostatnią sztukę zrealizował w Teatrze Telewizji Maciej Englert. Osadzona w szpitalnej sali fabuła koncentruje się wokół problemów przyjaźni, lojalności i pomocy w trudnych momentach życia. Na sąsiednich łóżkach leżą dwaj mężczyźni: Parzych - starszy pan po operacji i Janusz - mężczyzna w średnim wieku, po wypadku unieruchomiony w gipsie. Niejako skazani na siebie zaczynają umilać sobie czas opowiadaniem życiorysów. Parzych wspomina młodzieńczą miłość do pięknej, zamężnej kelnerki, którą nazywał Bajadera. Janusz snuje smutną opowieść o Dzidce, która po wypadku odeszła z jego kolegą Mankiem. W wyobraźni Janusza te dwa wydarzenia łączą się w wyimaginowany obraz. Dzięki spotkaniu z Bajaderą bierze odwet na Dzidce i Manku. Kiedy, przebudziwszy się, stwierdza, że był to tylko sen, zaczyna płakać. Parzych, przezwyciężając ogromny ból, staje obok Janusza, chcąc go pocieszyć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BAJADERA
AutorJarosław Abramow
2017.02.11 01:28:52
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman