Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOCIOKWIK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 09. 16
  • Barwny, 73 min

"Nieboskie stworzenie", "Głośna sprawa", "Racja głodowa" - trzy sztuki Jerzego Niemczuka (ur. 1948) prezentowane w Teatrze TV wyrobiły mu opinię jednego z nielicznych autorów, którzy z powodzeniem uprawiają rzadki na polskich scenach gatunek: współczesną komedię obyczajową. "Kociokwik" jest próbą syntezy aktualnej polskiej rzeczywistości, oglądanej okiem karykaturzysty.
Rodzimy biznesmen z niemieckim paszportem, Sławomir vel Johann Kot, oraz jego obecna żona Beata, która umie właściwie wykorzystać niebywały talent męża do robienia pieniędzy, po powrocie na łono ojczyzny zapraszają elity artystyczno-finansowo-polityczne na uroczysty bankiet pod hasłem "Czysta Polska". Johann, który ma również pewne ambicje polityczne, zamierza ogłosić swój nowy program dla Polski, gwarantujący prawdziwy cud gospodarczy. Na przyjęciu spotykają się różne stany i różne pokolenia Polaków. Jest reżyser Wojdan, "rozpustnik udający świętego", który w porę "zmienił piórka", wraz ze swą już wkrótce byłą żoną Justyną, gwiazdą sceny i ekranu, budzącą pożądanie wszystkich panów. Jest dziennikarz Mrozek, wieczny zastępca, obecnie "wicekobieta" w szmatławej prasie dla pań, i pisarz Idyński, zapijaczona miernota, "za komuny" rzekomo więziony za przekonania, który teraz czeka, że ktoś go zasponsoruje, bo bez zaliczki, bez wódki i "bez wroga" pisać nie umie, a także młoda pisarka Ina, bez żadnych zahamowań w swojej "zmysłowej prozie" i w życiu. Przybywa były bolszewik Czerwiński, po "przejęciu kapitału" partii gorący zwolennik nowego ustroju, wyciągnięty z domu starców autentyczny książę o dość swawolnych poglądach i ksiądz, założyciel towarzystwa na rzecz uzdrowienia moralnego narodu, w skrócie TRUMN. Zjawiają się też brat gospodarza Wacek Kuś, który ochoczo godzi się w towarzystwie "robić za posła", oraz córka pana domu wraz ze swym narzeczonym, pół-Murzynem. Na parkiecie szaleją również doproszeni wprost z planu aktorzy, realizujący film reklamowy o wyższości lepszego proszku nad zwykłym. Goście się kłębią, leje się czysta, w rozmowach coraz jaskrawiej ujawniają się polskie kompleksy, mity, fobie, erotyczno-polityczne frustracje. Pod rozjarzonymi oknami pałacu gęstnieje tłum. Z pomocą ochroniarza przebija się przez ciżbę chłopstwa tajemniczy gość, Uber, który z urzędu czuwa nad tym, by ludzie nie wyrządzili krzywdy ludzkości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOCIOKWIK
AutorJerzy Niemczuk
2022.05.21 05:33:17
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego