Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIŁOŚĆ, KTÓRA ZAPALA GWIAZDY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 27 min

Baśń o swoistym wschodnim kolorycie i symbolice. Akcja rozgrywa się równolegle na ziemi i w niebiańskiej krainie. Najmłodsza z czterech córek Cesarza niebios, księżniczka Po, zakochuje się w prostym pasterzu wołów. Zza obłoków, które wraz z siostrami tka niestrudzenie, obserwuje dzielnego Huna. Opuściwszy rodzinne strony urodziwy pasterz zamieszkał nad brzegiem srebrzystej rzeki, stanowiącej nieprzekraczalną granicę między światem bogów i ludzi. Wzniósł dom, uprawia ziemię z pomocą wołu, którego otrzymał od brata, i tęsknym okiem spogląda w niebo. Samotność dokucza tak samo ludziom na ziemi, jak bogom na niebiosach. Księżniczka Po decyduje się poślubić Huna i zamieszkać w jego chacie. Gdy Cesarz dowiaduje się, że jego ukochana córka związała swe życie z ziemianinem, wydaje srogi wyrok: Po zasłużyła na śmierć. Aby uśmierzyć gniew wszechpotężnego władcy, Cesarzowa poleca podstępem sprowadzić księżniczkę do krainy niebios. Na ziemi zostają jej mąż i dzieci. Zmuszona do spełniania swych odwiecznych obowiązków tkaczka obłoków zalewa się łzami. Wymyka się na brzeg srebrzystej rzeki, by choć z daleka popatrzeć na 4-letniego synka i 6-letnią córeczkę. Dzieci postanawiają wybrać całą wodę z rzeki, aby dotrzeć do mamy. Wierzą, że kiedyś się to uda. Wreszcie surowy pan niebios, widząc wielką miłość małżonków i bezgraniczne poświęcenie dzieci, zezwala na połączenie rodziny. Nikt przecież nie chce krzywdzić dzieci, nikt nie może oprzeć się sile uczucia. Prawdziwa miłość buduje mosty i potrafi zapalić gwiazdy. Na symbolicznym moście z gwiazd spotykają się istoty rozdzielone nieodwracalnym, zdawałoby się, boskim wyrokiem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MIŁOŚĆ, KTÓRA ZAPALA GWIAZDY
AutorWaldemar Żyszkiewicz
2017.02.11 01:29:24
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor