Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MATKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1976
  • Premiera:
    1976. 02. 16
  • Barwny, 87 min

Głównymi bohaterami "Matki" Witkacego są Leon Węgorzewski i jego matka Janina. Leon jest półsierotą. Jego ojciec - przestępca został powieszony, gdy chłopiec miał zaledwie 3 miesiące. Obecnie Leon jest dorosłym mężczyzną. Nigdzie nie pracuje, bo cały czas pochłania mu rozmyślanie nad własnym systemem filozoficzno - historiozoficznym. Według niego ludzkość nieuchronnie zbliża się do katastrofy, polegającej na całkowitej zatracie potrzeb metafizycznych. Społeczeństwa pozbawione możności odczuwania Tajemnicy Istnienia staną się podobne do bezdusznych, "zbydlęconych" mechanizmów. Leon jednak zdolny jest tylko do wyłożenia swych koncepcji w trzydziestosześciostronicowej broszurze. Nie stać go już na czyn, na praktyczne działania, mające zapobiec cywilizacyjnemu upadkowi. Finansowo Leon jest całkowicie zależny od matki. Janina Węgorzewska utrzymuje swego ekstrawaganckiego syna dzięki robótkom na drutach. To groteskowe zajęcie ma wszakże w sobie coś z tragizmu, zaharowana do granic wytrzymałości kobieta wkrótce umiera...
Zrealizowany w 1976 roku spektakl Jerzego Jarockiego to już legenda. Niezwykle precyzyjna, niemal matematyczna - jak pisali niektórzy krytycy - inscenizacja zdobyła sobie wielu przeciwników i zaprzysięgłych entuzjastów. Z czasem okazało się, że zdecydowanie więcej jest tych drugich. Krytycy chwalili reżysera i zespół krakowskiego Starego Teatru za świetne oddanie poetyki Witkacego. Podkreślano urodę scenografii Krystyny Zachwatowicz, grającą nagłym, czasem ekspresjonistycznym kontrastem i malarską niespodzianką. Pochlebne recenzje zebrali aktorzy. Ich gra - odrealniona i sztuczna, pełna "zdeformowanych" gestów, ruchu i mimiki stwarzała wrażenie obcowania ze światem pozarealnym, niepodobnym do codziennego życia. Wielkie kreacje stworzyli Ewa Lassek i Marek Walczewski. Matka w wykonaniu tej wybitnej, nieżyjącej już aktorki była "groteskowa i patetyczna, wulgarna i dystyngowana, obłąkana i przerażająco trzeźwa, budząca śmiech i litość, a nade wszystko prawdziwa, ludzka w swym bezbrzeżnym udręczeniu i smutku". Walczewski zaś imponował wręcz cyrkową zręcznością, tańcząc na rozchwianej szafie czy zwijając się w pozycji embriona na kolanach Matki. Choć postać, którą stworzył, to właściwie mieszanka clowna i kabotyna, aktorowi udało się przemycić rys niekłamanego tragizmu.
W opinii wielu krytyków "Matka" Jerzego Jarockiego to do dzisiaj spektakl nie tylko doskonale wyreżyserowany i zagrany, lecz także imponujący świetną synchronizacją światła, ruchu, barw i muzyki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MATKA
Dramat
AutorStanisław Ignacy Witkiewicz

Patrz także:
schowaj

2017.02.11 01:29:25
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych