Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SERCE DZWONU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Barwny, 45 min

Opowieść o miłości tak wielkiej, że nie boi się śmierci, o uczuciach, które uświadamiamy sobie zbyt późno, o metafizyce sztuki, która ociera się o prawdy ostateczne. Refleksyjna baśń Marii Krüger w telewizyjnej inscenizacji Piotra Trzaskalskiego, zrealizowana w posępnych plenerach i wnętrzach o surowej, umownej scenografii, często rozświetlanych tylko blaskiem ognia - pozostawia wrażenie obcowania z tajemnicą, czymś czego człowiek nie rozumie, boi się, czemu próbuje sprostać. Mistrz Mateusz zostaje wezwany przed oblicze zawistnego, okrutnego monarchy - Król chce mieć dzwon o dźwięku jedynym na świecie, który będzie śpiewał ludzkim głosem i rozsławi jego imię po wsze czasy. Najlepszy ludwisarz w królestwie podejmuje wyzwanie, choć wie, że jest to zadanie niewykonalne i zamiast sławy spotka go śmierć. Wiedzą o tym także przerażeni czeladnicy, wie mała Weronika, która zadręcza się myślą, że nie umie pomóc ukochanemu ojcu. Dwie pierwsze próby uzyskania pożądanego brzmienia kończą się fiaskiem. Bezlitosny Król daje mistrzowi ostatnią szansę. Mała Weronika zwierza się ze swego lęku i rozpaczy tajemniczemu żebrakowi, którego parokrotnie spotyka przy studni, skąd czerpie wodę dla swoich ulubionych kwiatków. Stary Mędrzec powierza jej tajemnicę, którą jej ojciec już wcześniej odkrył w prastarych przepisach sławnego przodka - serca ludzkiego zdolnego do największych poświęceń potrzeba, by dzwon łkał i brzmiał ludzkim głosem. Dziewczynka gotowa jest pójść w ogień, by uratować ojca od kary śmierci. Stężały z bólu Mateusz daremnie szuka córki. Już nigdy nie zdoła zrekompensować jej oschłości, braku zainteresowania, nieumiejętności okazywania uczuć. Dzwon odlany ze stopu, do którego włożono ludzkie serce, ma głos niepowtarzalny. Jest dziełem sztuki, dziełem miłości. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SERCE DZWONU
Bajka
AutorMaria Krüger
2021.07.06 00:14:01
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl