Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKARB W PŁOMIENIACH

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 61 min

Inscenizacja mało znanej sztuki Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Tytułowy "skarb w płomieniach" to piękna, lecz zepsuta powodzeniem Mura. Właśnie nieźle podpadł jej Feliks - zamożny (majątek Sosnowice) narzeczony, który podczas pożaru w teatrze zrejterował, zostawiając piękną i przerażoną damę swego serca na pastwę ognia. Murze wszakże nic się nie stało, ale Feliks znalazł się w nader trudnym położeniu. Gdy nazajutrz po fatalnym zajściu przybył przed oblicze swej pani z bukietem kwiatów i błaganiem w oczach powitał go chłód, od którego mógłby zamarznąć niedźwiedź polarny. Nie dość, że zwracano się doń per "pan", to jeszcze w obecności osób trzecich czyniono szydercze aluzje na temat jego męskich przewag. Na nic zdały się tłumaczenia o psychicznym urazie, spowodowanym przeżytym w dzieciństwie pożarem domu. Pokorne prośby o możliwość rehabilitacji też niewiele pomogły. Mura jednak - pamiętając za radą matki o Sosnowicach - nie spaliła wszystkich mostów. Postawiła wszakże narzeczonemu upokarzające warunki, które on - chcąc nie chcąc - musiał spełnić. Patrzyła na to wszystko ze zgrozą Kinia - uboga krewna Mury, skrycie kochająca się w Feliksie. Próbowała przemawiać krewniaczce do rozsądku, lecz bez skutku. Od tego czasu Mura z wdziękiem i swobodą rozpocznie rozłożone na tygodnie pastwienie się nad Feliksem. Ten będzie to dzielnie znosił, lecz po jakimś czasie zauważy, że jego uczucie nie jest już takie jak dawniej... Spektakl zrealizowany został w konwencji pastiszu kina polskiego z lat dwudziestych. Obok wątku głównego na specjalną uwagę zasługuje prawdziwie komiczny epizod na prowincji z udziałem Ciotki Zenobii (Anna Seniuk) i Emiliana Kamińskiego (Kozłowski). [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SKARB W PŁOMIENIACH
AutorMaria Pawlikowska-Jasnorzewska
2017.11.19 00:57:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych