Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPRAWA FOLSZTYŃSKIEGO

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • 60 min

Telewizyjna adaptacja opowiadania słowackiego autora Milana Zelinki, zatytułowanego "Opowieść o strasznym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce". Krakowski spektakl to rodzaj bajki dla dorosłych, choć jednocześnie przypomina telewizyjne reportaże czy programy typu "Sensacje XX wieku". Jest tu też - a właściwie przede wszystkim - spora dawka ironii na temat współczesnych władców i buntowników. Historia Folsztyńskiego rozgrywa się w państwie, gdzie rządy sprawują królowie Gołotuz i Bażulik. Istnienie jakiejkolwiek opozycji czy też opozycjonisty w ich państwie jest w ich mniemaniu niemożliwe, po prostu nie może mieć miejsca. Zbójnik musi zginąć... Chyba że pokazywanie go zagranicznym turystom uratuje budżet państwa. Tak się też staje. Po latach wszyscy zapominają o strasznym zbójniku, atrakcja staje się codziennością, a sprawa Folsztyńskiego zostaje wyłącznie interesującym tematem dla historyków i dziennikarzy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SPRAWA FOLSZTYŃSKIEGO
AutorMilan Zelinka
PrzekładJózef Waczków
2017.11.24 01:02:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor