Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZCZĘŚLIWY KSIĄŻĘ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 11. 03
  • 26 min

Kiedy miał ludzkie serce, nie wiedział, co to jest ból, współczucie, smutek. Żył w luksusie, odizolowany wysokim murem od świata, szczęśliwy - jeśli radość oznacza szczęście. Gdy po śmierci stanął wysoko na cokole, oczami z szafirów oglądając całą nędzę swego miasta, jego serce z ołowiu musiało zapłakać. Tak zaczyna swą opowieść o "Szczęśliwym Księciu" mistrz paradoksu, Oscar Wilde (1856-1900).
Ozłocona pomnikowa postać, wybitny aktor Jan Peszek, nawiązuje autentyczny, przejmujący dialog z czarnobrewą dziewczynką w kostiumie Jaskółki. Poetycki, sugestywny w nastroju spektakl najprostszymi środkami pobudza wrażliwość dziecka i skłania do zadumy nad odwieczną sprawiedliwością, dobrem, które rozgrzewa serca w największy chłód, nad śmiercią, która jest siostrą snu. W tle pojawiają się czasami stare, zrudziałe fotografie, na nich biedni ludzie. Ludzkie nędze i niedole to nie tylko obrazki literackie, to także życie.
Książę z cokołu widzi matkę, która choremu synowi może podać tylko wodę, bo nie stać jej na lekarstwa i jedzenie. Widzi ojca nędzarza, który zabrania córce wracać do domu bez pieniędzy, i dziewczynkę bezskutecznie próbującą sprzedać komuś pudełko zapałek. I młodego poetę w klitce na poddaszu, który nie może pisać, sparaliżowany zimnem i głodem. Przytwierdzony do postumentu posąg nie może nikomu pospieszyć z pomocą. Prosi Jaskółkę, by zaniosła nędzarzom rubin z jego pierścienia, szafiry z oczy, złote blaszki okrywające całą jego postać. Jaskółeczka spełnia kolejne prośby, wciąż przekładając termin odlotu do ciepłej krainy na Nilem. Dobrowolnie dokonuje wyboru, na który Książę za życia nie umiał się zdobyć - poświęca siebie dla innych.
Odarty z klejnotów, szary posąg szpeci park, burmistrz każe go przetopić. Przestał być ładny, wiec jest bezużyteczny, stwierdza zepsuta dobrobytem panienka. I tylko Poeta wie, że gdyby Bóg kazał aniołowi przynieść dwie najcenniejsze rzeczy z tego miasta, anioł przyniósłby pęknięte ołowiane serce ze złomowiska i martwego ptaka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SZCZĘŚLIWY KSIĄŻĘ
AutorOscar Wilde
PrzekładIrena Tuwim
PrzekładJulian Stawiński
2018.07.15 23:58:39
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor