Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BETTINA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Barwny, 48 min

Mussetowski bibelot w świetnym tłumaczeniu Boya - nastrojowy spektakl zrealizowany w naturalnych wnętrzach. "Bettina" nie miała tylu inscenizacji co komedie "Nie igra się z miłością", "Kaprysy Marianny", "Fantazjo", "Świecznik", "Nie trzeba się zarzekać" czy szekspirowski z ducha dramat "Lorenzaccio". W twórczości Alfreda de Musseta (1810-57), pełnej ironii, lekkości i fantazji, ta sztuka wydaje się dość odmienna, autor "Spowiedzi dziecięcia wieku" mówi w niej o miłości tonem nader poważnym.
W telewizyjnej inscenizacji Teresy Kotlarczyk wyciszona, skupiona interpretacja tekstu wydobywa nostalgiczne i refleksyjne akcenty opowieści o igraszkach nieszczęśliwego trafu i zawiedzionej miłości. Do pałacu, w którym zamieszkali we Włoszech Baron von Steinberg i jego narzeczona, przybywa Rejent, by udzielić młodej parze ślubu. Bettina, utalentowana śpiewaczka operowa, bez chwili wahania porzuciła scenę, teraz żyje tylko dla swego ukochanego, tylko dla niego śpiewa. Natomiast Baron nie zamierza rezygnować ze swych namiętności i przyzwyczajeń. Nadal utrzymuje zażyłe stosunki z mieszkającą w sąsiedztwie księżną, gra w karty ostro i pechowo, nawet w dniu własnego ślubu wybiera się na polowanie. Rzeczywisty powód nieobecności narzeczonego poznaje jedynie Kalabro, w każdej sytuacji wierny swemu panu, skrycie wielbiący przyszłą panią. Baron zgrał się do nitki, jest zrujnowany, księżna listownie poleca mu zerwać z narzeczoną albo natychmiast wyłożyć na stół sto tysięcy. Bettina jest gotowa uregulować dług, lecz Steinberg stanowczo odrzuca jej propozycję. Robi wrażenie zrozpaczonego perspektywą rozłąki, lecz jednocześnie szuka pretekstu, by zrzucić z siebie winę za rozstanie z narzeczoną. Czyni Bettinie wymówki, że podejmowała w ich domu swego dawnego wielbiciela Stefaniego, gwałtowną sceną zazdrości reaguje na to, że przyjęła od Margrabiego cenny drobiazg jako podarunek ślubny. Twierdzi, że naprawdę gotów był ją poślubić, lecz teraz już nie może. Nagły wyjazd Barona jeszcze nie przekreśla nadziei Bettiny, choć zdradzona narzeczona zaczyna domyślać się prawdy. Potajemnie poleca spłacić długi, czeka na wiadomości od ukochanego. Jednak Steinberg ucieka w świat z rywalką, której nigdy nie widziała na oczy. Przy Bettinie pozostaje wierny przyjaciel, kochający ją skrycie od lat Margrabia Stefani, lecz ona na razie nie umie odwzajemnić jego uczuć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BETTINA
AutorAlfred de Musset
PrzekładTadeusz Żeleński (Boy)

Varia
pokaż

2020.06.22 00:14:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman