Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BIAŁY ŁABĘDŹ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 51 min

August Strindberg (1849 - 1912) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy modernistycznych. Ten szwedzki dramaturg i prozaik specjalizował się zwłaszcza w problematyce psychologicznej. Jego obsesją stał się temat walki płci. Strindberg uważał, że mężczyzna pod każdym względem przewyższa kobietę, jednak wskutek popędu płciowego musi stać się jej ofiarą (np. dramaty "Ojciec" i "Panna Julia"). Obraz świata i kondycji ludzkiej, wyłaniający sę z utworów słynnego Szweda jest raczej ponury i pesymistyczny. Tym bardziej dziwi obecność w dorobku pisarza klasycznej bajki, w której triumf odnoszą miłość, dobro i przebaczenie. Stary Książę wyrusza na wojnę. Zanim przypasze miecz, zwierzy się jednak ukochanej córce z planów, dotyczących jej przyszłości. Wedle nich Księżniczka Biały Łabędź ma zostać żoną Króla, w imieniu którego o jej rękę będzie się starał Młody Książę. Dziewczyna wszakże zamiast w Królu zakochuje się w jego wysłanniku. Macocha Księżniczki, widząc, że młodzi mają się ku sobie, wzywa tajemne moce, aby zniszczyć ich rodzące się uczucie. Świetna obsada, pomysłowe kostiumy i oryginalna muzyka stanowią doskonałe dopełnienie, pełnego nagłych zwrotów akcji, bajkowego romansu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BIAŁY ŁABĘDŹ
AutorAugust Strindberg
PrzekładMaria Żurowska
2022.05.21 05:33:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski