Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BOŻENA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 11. 29
  • 82 min

Adaptacja opowiadania Jana Stoberskiego, żartobliwie nazywanego "Proustem z Krowodrzy". Urodzony w 1906 r. w Krakowie "dziwny autor dziwnych utworów" zadebiutował mając 49 lat. Napisal sto kilkadziesiąt opowiadań, wydał dziesięć zbiorów (m.in. "Przyjaciel mężatki", "Ludzie i gołębie", "Wyłapuję szczęście z powietrza", "Będę żył dalej", "Miłość przy ladzie i inne opowiadania"), ale najbardziej spopularyzował jego nazwisko "Przekrój". Szczególnie ważne dla twórczości Jana Stoberskiego okazało się środowisko, w którym spędził dzieciństwo i młodość - klimat obyczajowy przedmieścia, język i mentalność drobnych urzędników, kupców, rzemieślników. Jak przyznał w wywiadzie: "Siebie stawiam na miejscu opisywanych ludzi. Nigdy nie fantazjuję, niczego nie wymyślam, piszę tylko z własnych przeżyć lub obserwacji".
Twórca spektaklu, Andrzej Barański, reżyser o pokolenie młodszy od pisarza, zachował szyderczo-liryczny klimat opowieści, sporządzając cokolwiek groteskowy portret współczesnego drobnomieszczaństwa. Główna bohaterka kieruje się w życiu własną moralnością - wykorzystuje ludzi i chce całkowicie ich sobie podporządkować, nie bacząc na to, że jej egoizm i lekkomyślność mają destrukcyjny wpływ na otoczenie. Uwodzi hydraulika, jubilera i dentystę, bo każda znajomość może się przydać. Zdradza kochanków i męża, bo Kamil wszystko rozumie, zawsze ją rozgrzesza. Podobnie jak Jaś, cichy wielbiciel, z którym codziennie ćwiczy jeden kawałek na skrzypcach z towarzyszeniem pianina, od pierwszego do trzydziestego dnia tej historii. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BOŻENA
Opowiadanie
AutorJan Stoberski
2017.02.11 01:30:44
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego