Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHWILA SZCZĘŚCIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 06. 19
  • 87 min

Alan Ayckbourn (ur. 1939) jest związany z teatrem od 18. roku życia - ustawiał dekoracje na scenie, występował jako aktor w zespole w Scarborough, tutaj też debiutował w 1959 r. jako autor sztuk. Był reżyserem słuchowisk radiowych w BBC i sztuk teatralnych, jest autorem niezliczonych przebojów scenicznych granych na całym świecie (w ostatnich latach w Polsce wielkim powodzeniem cieszyły się m.in. "Farsa na trzy sypialnie", "Jak się kochają", "Wszystko jest względne"). Często określa się go jako najpopularniejszego komediopisarza brytyjskiego od czasów Noëla Cowarda (po sukcesie sztuki "Wesołych Świąt" na Broadwayu jedną z alei w Nowym Jorku nazwano jego nazwiskiem). Ayckbourn ma jednak w dorobku także sztuki odsłaniające przykre i bolesne strony życia, jak "Chwila sławy" czy "Chwila szczęścia". Rzecz dzieje się współcześnie w Londynie.
W małej, egzotycznej restauracji, gdzie nie wszyscy kelnerzy rozumieją język angielski (we wszystkich rolach znakomicie charakterystyczny Henryk Talar), Laura obchodzi swoje 53. urodziny. W rodzinnej uroczystości uczestniczą jej mąż Gerry, starszy syn Glyn z żoną Stephanie i młodszy, 23-letni Adam z narzeczoną Maureen. Jubilatka przyjmuje życzenia i upominki. Gdy wreszcie członkowie najbliższej rodziny zostają przy stole sami, ujawniają się skrywane przed innymi pretensje i urazy. Laura stanowczo nie akceptuje nowej dziewczyny syna i zamierza wszelkimi sposobami chronić go przed zakusami pannicy. Synową zaś obarcza odpowiedzialnością za małżeńskie problemy swego pierworodnego. Gerry ma za złe Adamowi, że w tak trudnych czasach zajmuje się poezją, żonie wytyka błędy wychowawcze wobec "jej synka"... Powoli staje się jasne, że pozornie zgodną, stabilną rodzinę nurtują poważne problemy. Ich źródło, tło, przebieg i konsekwencje widzowie poznają dzięki serii przeplatających się sekwencji, obrazujących to, co działo się przed wspólną kolacją i co nastąpiło po niej. Obrazki dramatyczne układają się niczym swobodnie skomponowana mozaika, bez zachowania chronologicznej ciągłości wydarzeń. Wizerunki wszystkich bohaterów stają się coraz pełniejsze i bliższe prawdy o nich. A zwykły wieczór urodzinowy zmienia się w zwierciadło czasu - dni dobrych i złych, które przeżywają bohaterowie, nawet nie uświadamiając sobie, kiedy ich udziałem staje się "chwila szczęścia". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHWILA SZCZĘŚCIA
AutorAlan Ayckbourn
PrzekładElżbieta Jasińska
2017.02.11 01:30:45
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl