Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KLIMATY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 05. 13
  • 88 min

Adaptacja znanej powieści André Maurois (1885-1967); właśc. Emile Herzog. "Klimaty" są klasycznym już przykładem europejskiej powieści psychologicznej okresu międzywojennego. Wydane w 1928 r., czytane przez pokolenia (pierwszy polski przekład 1930), sfilmowane (ekranizacja z 1961 r., z Mariną Vlady i Emmanuelle Riva), nadal pozostają lekturą dobrą nie tylko do pociągu i na deszczowe dni. W słynnym romansie sprzed półwiecza współcześni wciąż odnajdują coś "dla siebie". Może dlatego, że - jak zauważył sam Maurois - "Ludzkość zmienia się mniej, niż się tego spodziewamy. Na powierzchni jest jak ocean, wzburzony pędzącymi falami. Ale z chwilą, gdy sięga się do głębi morza i do głębi serca, jest się zaskoczonym ich stabilizacją". Barwna, nieco melodramatyczna opowieść została zrealizowana z niebywałą starannością (pięknie filmowane plenery i wnętrza naturalne). Spektakl Magdaleny Łazarkiewicz nie tylko oddaje romantyczny klimat tego studium miłości sentymentalnej, odzwierciedla również dwudzielną budowę powieści.
Narratorem części pierwszej, obrazującej dzieje miłości i pierwszego małżeństwa Filipa, jest on sam, w części drugiej narrację podejmuje Izabela, jego druga żona. Analiza miłości Filipa do Odyli, istoty skomplikowanej, zmiennej, niespokojnej - znajduje odwrócone odbicie w opowieści o jego drugim związku, gdzie z kolei męki zazdrości i niepokoju przeżywa kobieta. Odmienna osobowość obu kobiet, ich zupełnie różne rozumienie miłości pozwalają autorowi i twórcom widowiska snuć rozważania o tym, czym może być to uczucie w życiu człowieka i jak różne postawy przyjmują ludzie w różnych związkach. Pierwszą, największą miłość swego życia Filip spotyka we włoskim kurorcie. Odyla jest zwiewna, romantyczna jak szekspirowska Julia i tak piękna, że chwilami zauroczony mężczyzna zdaje się wątpić w jej realność. Kocha poezję, muzykę, wszystko wokół siebie przemienia w dzieło sztuki. Pragnie wolności, niezależności, życia intensywnego, pełnego podniet duchowych i emocjonalnych. Filipa całkowicie pochłania uczucie do żony, chce dowiedzieć się wszystkiego o każdej minucie jej dnia, zazdrość ogarnia go jak nagła, śmiertelna choroba. Ona wyrzuca mężowi, że przybiera ton inkwizytorski, wymaga od niej zbyt wiele. Ucieka w ramiona Franciszka, za którym podąża sława cynicznego, choć pełnego uroku uwodziciela, brutalnie rujnującego życie kolejnym kochankom. Przelotny romans z Mizą, przyjaciółką żony, rozwód z Odylą ani nawet jej samobójcza śmierć nie mogą wyrwać tej miłości z serca Filipa. Jak wybawienie przyjmuje wieść o powszechnej mobilizacji. Po powrocie z frontu pierwszej wojny światowej zaczyna nowe życie z Izabelą. Kobieta tak niepodobna do Odyli, wychowana surowo, praktyczna, spragniona ciepłego, łagodnego klimatu w miłości, godzi się na szczęście okrojone. Akceptuje romans męża z Solange, rozumie jego nieustanny niepokój - aż do chwili, gdy znękany życiem osiąga ostateczne ukojenie. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KLIMATY
AutorAndre Maurois
PrzekładWacław Rogowicz
2023.01.18 00:18:02
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski