Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KRÓL MOMUS

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 47 min

Współczesna bajka wykorzystująca klasyczny schemat waśni pomiędzy braćmi. Po śmierci rodziców dwaj "mądrzy" bracia dzielą schedę między siebie, nie zostawiając nic dla trzeciego, "głupiego". Jednego ojciec kochał za siłę, drugiego matka uwielbiała za urodę, a trzeciego nie mieli za co kochać, bo był rudy, piegowaty i nadawał się tylko do roboty, nie do pieszczoty. Pokorny i pracowity Ni-owak próbuje protestować przeciwko jawnie niesprawiedliwemu podziałowi majątku, ale podczas głosowania jest "w mniejszości". Wynik 2:1 uspokaja braci, że wszystko jest w porządku. Zasypiają snem sprawiedliwych, najmłodszy zaś wyrusza w świat. Napotkana w drodze kobieta opowiada mu o królu Momusie, który podobno potrzebuje służących. Dopiero na miejscu Ni-owak zaczyna rozumieć, dlaczego Momus ma kłopoty ze służbą. Król zadaje kandydatowi na lokaja wciąż nowe zadania nie do wykonania, lecz sprytny parobek spełnia wszystkie jego żądania i dostaje pracę na dworze, właśnie w tym charakterze - realizatora nierealnych królewskich życzeń. Dzięki jego niesamowitym pomysłom oddycha z ulgą cała służba. Ni-owak odkrywa rzecz z pozoru absurdalną - król jest szczęśliwy tylko wtedy, gdy może się do czegoś lub kogoś przyczepić, bo taką już ma naturę, że na każdym kroku szuka dziury w całym. To spostrzeżenie w chłopskim zdrowym rozumie znajduje godne uwagi uogólnienie - momusowatość tkwi w każdym człowieku, ale ujawnia się tylko u tych, którzy mają władzę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRÓL MOMUS
AutorTomasz Boguś
2017.02.11 01:32:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego