Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MOSKWA - PIETUSZKI

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  1992
 • Premiera:
  1992. 12. 09
 • Barwny, 99 min

"Czas między świtem a godziną otwarcia sklepów z alkoholem to najbardziej wstydliwy okres w historii mojego narodu" - napisał Wieniedikt Jerofiejew, autor kultowego arcydzieła współczesnej literatury rosyjskiej. Gdy wyczekiwana z utęsknieniem godzina wybije, skacowany bohater poemat dokona stosownego zakupu i ruszy podmoskiewską kolejką dojazdową do rodzinnych Pietuszek. Czy zdoła urzeczywistnić ambitne zamiary, dotrzeć do celu podróży?
Wieniedikt Jerofiejew urodził się w 1938 roku w rodzinie kolejarza. Młodość spędził daleko na północy, na Półwyspie Kolskim. W pamięci chłopca mocno zapisały się nie tyle tory kolejowe, co kilometry kolczastych drutów grodzących zony tutejszych łagrów. Sam ojciec też spędził osiem lat w obozie na Dalekim Wschodzie skazany za szerzenie antyradzieckiej propagandy. Mimo tak fatalnej sytuacji, u startu dorosłości Wieniedikt dostał się bez egzaminów wstępnych, dzięki wspaniałym postępom w szkole średniej, na wydział filologiczny Uniwersytetu Moskiewskiego. Jednak niedługo tam zabawił. Wydalony dyscyplinarnie z drugiego roku studiów próbował podjąć naukę na innych uczelniach, ale bez rezultatu. Imał się różnych zajęć, kopał rowy, był tragarzem. Wcześniej, podczas krótkiego pobytu w Instytucie Pedagogicznym we Włodzimierzu, poznał swą pierwszą żonę. Do niej i do syna, mieszkających w wiosce Myszlino, opodal Pietuszek, dojeżdżał z Moskwy kolejką elektryczną, jak w napisanym w 1969 roku poemacie. Tak jak bohater utworu pił na potęgę. Zmarł w 1990 roku. Na raka gardła, ale naprawdę zniszczyła go wódka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MOSKWA - PIETUSZKI
AutorWieniedikt Jerofiejew
PrzekładAndrzej Drawicz

Nagrody
schowaj

 • 1993
  Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za reżyserię
 • 1993
  Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za montaż
 • 1993
  Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za najlepszą rolę męską
 • 1993
  Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej-Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską
2017.02.11 01:32:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency